Ohlédnutí za burzami: Divoká jízda evropských akcií

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 8. 2011 17:07
Evropské burzy zažily největší výkyvy od roku 2008, investoři se bojí další fáze krize
Padá to, padá.
Padá to, padá. | Foto: Reuters

Praha, Londýn, Paříž, Frankfurt -  Evropské burzy zaznamenaly v uplynulém týdnu největší výkyvy od roku 2008. Změny cen akcií připomínaly jízdu na horské dráze.

Jako příklad můžeme uvést akcie francouzské banky Societé Generale. Jen během čtvrtečního obchodování získaly 7,5 procenta, následně ztratily a opětovně získaly 14 procent, k večeru pak klesly o 3,7 procenta.

V Česku se podobné kolísání týkalo například akcií těžební společnosti New World Resources, které se v úterý prvně dostaly na minimum a následně poskočily o 43 procent.

"Akciové trhy ve světě přišly od začátku srpna o zhruba šest biliónů amerických dolarů," nastiňuje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

To sice není ani polovina částky, o kterou investoři přišli v roce 2008, po pádu americké banky Lehman Brothers, dynamika poklesu je ovšem srovnatelná.

Týden výkyvů

Pro většinu hlavních evropských burz se posledních pět dní neslo ve znamení prudkého propadu, který se po nepatrném zlepšení po dvou nebo třech dnech zopakoval. Ke konci týdne se jednotlivé indexy vrátily k růstu, zůstaly ovšem na nižší hodnotě, než když v pondělí burzy otevřely.

Uvedený vývoj se týká například londýnského indexu FTSE 100 nebo německému indexu DAX, který od počátku srpna klesl o více než čtvrtinu své hodnoty.

Kolísání se nevyhnul ani hlavní index pražské burzy PX.  V úterý poprvé od roku 2009 spadl pod hodnotu tisíce bodů, pod touto hranicí zůstal i na konci týdne. Nejvíce obchodované byly akcie skupiny ČEZ, dále Komerční banky, Erste Group Bank a New World Resources.

Poněkud rozdílný vývoj vykázal francouzský index CAC 40, i ten ovšem zaznamenal několik výkyvů. K největšímu poklesu došlo ve středu, v souvislosti se spekulací o snížení ratingu Francie. Akcie Societé Generale, která vlastní českou Komerční banku, spadly během dne až o 23 procent. 

V uplynulém týdnu se zřetelně ukázalo, jak je evropský akciový trh provázaný s americkými burzami. Pohyby hlavních indexů měly podobný směr, na jakoukoliv změnu na jednom kontinentu hned zareagovaly ceny akcií na druhé straně.

Americké indexy Nasdaq, Dow Jones a S&P 500 zahájily prudkým poklesem, oživily v očekávání pomoci Fedu. Po středečním pesimismu pomohla akciím až zpráva o poklesu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech.

K oživení vedla i data z USA

Na burzy v Evropě měly vliv podobné události: snížení ratingu USA, záchranná akce Evropské centrální banky, která začala vykupovat desetileté dluhopisy Španělska a Itálie, očekávání spojená s úterním jednáním Fedu nebo varování před krizí ve Francii.

Růst na konci týdne podpořila data z trhu práce v USA, čtvrteční a páteční zákaz shortování, tedy prodeje akcií za smluvenou cenu, kdy investor očekává, že je v budoucnu koupí zpět levněji. K tomuto kroku se nově uchýlily Francie, Belgie, Španělsko a Itálie.

"Francouzským bankám navíc pomohlo ujištění ratingových agentur, že Francie by neměla v nebližší době přijít o nejvyšší rating," uvádí analytik Patria Finace Tomáš Sýkora.

Na vývoj hlavního indexu v Německu měly navíc vliv špatné výsledky energetických společností E.ON a RWE, které ohlásily plošné škrty kvůli zavírání německých jaderných elektráren.

Strach, že se krize zopakuje

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše jsou hlavní příčinou současného strachu obavy z další globální recese.

Pesimismus vyvolávají zhoršující se makročísla v Evropské monetární unii, USA i Číně a vědomí, že tentokrát si vlády nemohou dovolit žádné záchranné balíčky. Naopak by se měly snažit odstranit zadluženost, kterou dopustily v uplynulých letech, což pro ně v období poklesu nebude snadné.

"Jednoduchá cesta z dnešního napětí zkrátka nevede a panika trhů je v zásadě opodstatněná," komentuje Bureš. Snahu investorů zbavit se zlevňujících akcií odůvodňuje tím, že pokud nikdo neví, jaké zisky příští rok čekat, tak je lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše.

Podle Marka Hatlapatky dojde v následujícím týdnu k částečnému uklidnění, ačkoliv nervozita na trhu nadále zůstane. Tomáš Sýkora vidí situaci poměrně pesimisticky.

"Na větší zklidnění či kontinuální růst bych v příštím týdnu příliš nesázel," uvádí pro Aktuálně.cz. Připomíná, že na pořadu týdne bude  například zveřejnění indexu průmyslové aktivity v USA Empire Manufacturing nebo německého HDP.

"Od těchto čísel si žádná pozitivní překvapení neslibujeme, spíše naopak a tak i příští týden očekávám nervózní obchodování a časté změny směrů," doplňuje Sýkora.

 

Právě se děje

Další zprávy