Nový registr pomůže zjistit využití státních budov

ČTK ČTK
28. 10. 2012 12:15
Centrální registr administrativních budov začne plně fungovat od 28. října
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Centrální registr administrativních budov má začít plně fungovat v neděli 28. října. Oznámili to zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Projekt má za cíl zefektivnit správu státních budov. Jejich komplexní databázi dosud stát neměl. Celkem je to víc než 4800 nemovitostí.

"Centrální registr vznikl z potřeby sjednotit evidenci budov v majetku státu do jedné databáze, a získat tak přehled o volných a využitých plochách," uvedla vedoucí projektu Kateřina Schön. Nový registr by měl rovněž podle ní stanovit i pravidla pro evidenci státního majetku na vládní i regionální úrovni.

Cena celého projektu byla 255 milionů korun, proti odhadům o 14 milionů méně. Na financování se podílely také evropské fondy. Do pilotního projektu se zapojilo 14 státních organizací, z toho osm ministerstev.

Největší pojišťovna prodává svůj majetek. Podívejte se, co je k mání:

Projektu by se v plném provozu měly povinně účastnit všechny státní organizace na základě připravované novely zákona o majetku státu. "Pokud by se schvalování normy oddalovalo, je připraveno nařízení vlády," uvedla Schön.

Nepotřebný státní majetek bude také možné díky novému systému nabídnout veřejnosti, a to na jednom místě. "Projekt Centrálního registru administrativních budov by se tak měl stát také prostředkem boje proti korupci," uvedla Schön.

Nápad na zřízení registru se objevil v roce 2007, o rok později ho podpořila vláda. Samotný projekt od podzimu 2010 realizuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Kupte si vilu, nebo rovnou ubytovnu. Armáda opět nabízí

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy