Registr aut byl šitý horkou jehlou, odhalil audit

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
24. 10. 2012 11:38
Ministerstvo o nutnosti vytvořit nový registr vědělo rok předem. Přesto otálelo
Registr vozidel.
Registr vozidel. | Foto: Jan Langer

Praha - Aplikace pro Centrální registr vozidel (CRV) vznikla příliš rychle, nahodile a bez dostatečné přípravy. Na jeho nesprávném fungování nese vinu předchozí i současné vedení ministerstva.

Takové jsou ve zkratce závěry auditu společnosti Ernst & Young, který si nechalo ministerstvo dopravy vypracovat a který má deník Aktuálně.cz k dispozici. 

Ze zprávy jednoznačně vyplývá, že vinu na nefunkčním registru nesou všechna předchozí vedení ministerstva od roku 1998. Zároveň z ní lze vyčíst, že ministerstvo v případě CRV jednalo pomalu a nebralo v potaz časovou náročnost úkolu.

"Není zřejmé, proč MD nezadalo realizaci projektu CRV dříve, resp. proč samo nepřipravilo návrh CRV, ačkoliv již několik měsíců před tím (minimálně od výpovědi ze strany ministerstva vnitra 30. 6. 2011) vědělo, že bude nový CRV připravovat," upozorňuje audit na pomalé jednání úřadu.

Ze zprávy vyplývá, že na tvorbu aplikace, její otestování a následné proškolení měla dodavatelská společnost ATS-Telcom necelé tři měsíce, neboť do poloviny března 2012 připravovala pouze její návrh.

Podle auditorů ministerstvo zásadně pochybilo, když ihned po obdržení výpovědi od resortu vnitra nezadalo nadlimitní veřejnou zakázku v otevřeném řízení na dodavatele řádně vytvořené aplikace registru včetně podpory provozu.

Jak je známo, dodavatel registru, firma ATS-Telcom, byl na tento úkol vybrán bez výběrového řízení. Ministerstvo se rozhodlo podřadit tvorbu aplikace pod starší smlouvu o poskytování a rozvoji IT služeb, kterou ministerstvo s ATS-Telcom uzavřelo v roce 2010. Teprve v lednu 2012 byla tato smlouva rozšířena o dodatek týkající se zakázky na registr vozidel, pod nímž je podepsaný současný ministr Pavel Dobeš.

Nedostatečně definované sankce

Bez výběrového řízení bylo také firmě ATS-Telcom zadáno zajištění služeb bezprostředně souvisejících se systémem. Jedná se o podporu provozu systému, převod nekonzistentních dat a doprogramování aplikace registru vozidel. Jelikož tyto služby nebyly součástí původní smlouvy, mělo být podle auditorů v rámci neveřejného řízení osloveno více uchazečů.

"V případě služeb převodu nekonzistentních dat a doprogramování aplikace CRV (celková odměna 20,5 milionu Kč bez DPH) jsme toho názoru, že nebyl dostatečný důvod pro zadání přímo ATS-Telcom," píše se v závěrečné zprávě.

Podle auditorů navíc nebyly dostatečně ujasněny podmínky mezi MD a dodavatelem a nebyly jasně definovány požadavky na funkcionalitu CRV.  "V tomto smyslu máme výhrady zejména k absenci úpravy záruky za kvalitu plnění, nejednoznačnosti v aplikaci sankčních ustanovení a nedostatečné specifikaci akceptační procedury," uvádí auditoři.

Již počátkem října vyšlo najevo, že firma ATS-Telcom se zřejmě nemusí obávat, že by jí hrozily vysoké pokuty, kterými ministerstvo v průběhu letních měsíců opakovaně vyhrožovalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy