Nová statistika: Ekonomice se stále nedaří, Češi šetří

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 7. 2012 11:05
Klesají průmyslová výroba, stavebnictví i dovozy
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nové údaje z Českého statistického úřadu potvrzují, že tuzemské ekonomice se nedaří. Průmyslová výroba v květnu klesla více, než očekávali analytici, v poklesu pokračuje i stavebnictví.

Přes pokračující výrazný přebytek obchodní bilance se poprvé od prosince 2009 snížily i dovozy do Česka. Ve zkratce to znamená, že domácnosti nadále brzdí svou spotřebu.

„Samotné bilanční číslo sice může vypadat na první pohled dobře, ale ve výsledku je pokles dovozů výrazně zajímavější údaj," komentuje statistiku obchodní bilance za květen Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 23,1 miliardy korun, což bylo meziročně více o 9,6 miliardy korun. Vývoz podle předběžných údajů vzrostl o 2,8 procenta a dovoz klesl o 1,1 procenta.

Průmysl vyrábí méně

Také průmyslová výroba se poprvé od konce roku 2009 dočkala negativního obratu. Meziročně klesla naposledy v listopadu 2009, v květnu 2012 se jí to „podařilo" opět, tentokrát o 2,4 procenta. Ještě v dubnu přitom o 2,2 procenta rostla.

„Květnové meziroční srovnání je poznamenáno handicapem v podobě o jeden den kratšího fondu pracovní doby a silné srovnávací základny z loňského května. I tak jde ale o nepříznivý výsledek - došlo k meziměsíčnímu poklesu průmyslové výroby o desetinu procenta," říká hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Optimismus naopak vzbuzuje více jak čtyřprocentní růst (4,2 %) nových zakázek v průmyslu. „To bylo způsobeno růstem zahraničních zakázek. Navzdory poklesu průmyslové výroby a továrních zakázek v Německu tak český exportní průmysl projevuje pozoruhodnou rezistenci," dodává Mertlík.

O čtvrtinu méně zahájené výstavby

Nadále pokračuje také pokles stavební výroby v Česku. Ten v květnu zrychlil meziročně na 3,5 procenta z 2,7 procenta v dubnu. Zahájených bytů v květnu meziročně ubylo o 26,1 procenta, dokončených bylo o 41,6 procenta více.

"Pokles ve výstavbě nových bytů je stále dramatický, byť jde o srovnání s rokem 2011, který byl již útlumový. Prodeje jdou pomalu, developeři stále ještě prodávají již dříve dokončené projekty, další projekty navíc byly dokončeny," hodnotí situaci ve stavebnictví Petr Novotný, z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

"Spouštění nových projektů a výraznější obrat v tomto segmentu stavebnictví neočekávám ani v příštích měsících," uzavírá Novotný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy