Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil český statistický úřad.
Průměrná hrubá měsíční mzda tak v Česku vzrostla za první tři měsíce roku proti stejnému období loni o více než dvanáct stokorun na bezmála devatenáct tisíc.
Bylo i líp
Růst tak činil 6,9 procenta, což je téměř o procentní bod více, než předpokládali analytici. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se zvýšila o čtyři procenta.
"Ačkoliv mzdy výrazně zrychlily tempo i proti poslednímu čtvrtletí uplynulého roku, stále rostou pomaleji než před půl rokem," varuje před přílišným optimismem Vladimír Pikora z Next Finance. Připomíná, že ještě v roce 2001 přibývalo v peněženkách v některých čtvrtletích i devět procent finančních prostředků.
Přesto je to podle něj tentokrát hodně. "Inflační očekávání, která zvyšují mzdy, jsou nyní nízká. Navíc silná koruna tlačí na exportéry a ti, aby udrželi svou konkurenceschopnost, nemohou příliš zvyšovat mzdy," míní Pikora. Na druhou stranu právě díky silné koruně se životní úroveň pomalu začíná přibližovat té západní.
V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 7,2 procenta, na více než 19 tisíc. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o šest procent a překročila o čtyři stovky hranici osmnácti tisíc. Reálně si podnikatelé polepšili o více než čtyři procenta, nepodnikatelé o 3,1 procenta.
Nejnižší relativní růst nominálních mezd (o 3,6 procenta) statistici uvádějí v obchodě a v opravě motorových vozidel i domácích spotřebičů. Příliš si nepolepšili ani zaměstnanci ve veřejné správě a obraně, ani lidé, kteří pracují v povinném sociálním zabezpečení.
Růst zpomalí
Rozdíly mezd mezi odvětvími se v 1. čtvrtletí 2006 proti stejnému období předchozího roku ale téměř nezměnily. Rybolov a chov ryb i přes nadprůměrný meziroční relativní přírůstek zůstává jedním z nejhůře placených odvětví.
Průměrná mzda ve finančních institucích se vyšplhala téměř na 2,5násobek republikového průměru. Pojišťovací společnosti a penzijní fondy měly mzdu zhruba 1,8krát vyšší, než je celorepublikový průměr.
Naopak mzdy zaměstnanců v sektoru domácností, tedy u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku, nedosahují ani dvou třetin celorepublikového průměru.
A jak to bude vypadat dál? "Když vezmeme v úvahu, že ekonomika v prvním čtvrtletí rostla o 7,5 procenta, tak růst mezd o necelých sedm není nebezpečný. Nicméně je zřejmé, že prostor pro další růst je omezený," uvádí Pikora. Celkově očekává, že růst mezd za celý rok dosáhne maximálně šesti procent a na konci roku bude průmerná mzda 22 tisíc korun, celoroční průměr mezd se pak přehoupne přes 20 tisíc.