Mládek: Ochránci lidských práv připravují Čechy o práci

ČTK ČTK
15. 10. 2013 12:05
Kritika Číny a Ruska vede ke ztrátě pracovních míst, tvrdí stínový ministr financí za ČSSD.
 Jan Mládek, stínový ministr financí, ČSSD
 Jan Mládek, stínový ministr financí, ČSSD | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Česko by mělo ekonomicky expandovat i mimo Evropskou unii, především do Ruska a Číny. Představitelé státu by se přitom měli vyhnout přehnané kritice kvality demokracie a lidských práv v těchto zemích, protože tím Českou republiky připravují o desetitisíce pracovních míst. Na úterní konferenci Zlaté koruny to řekl stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

"My bychom rozhodně neměli být nějací advokáti autoritativních režimů, na straně druhé je třeba přijmout, že to jsou velké, důležité země a takový ti exhibicionisté, kteří si hrají na představitele supervelmocí, připravují naší zemi o desetitisíce pracovních míst," prohlásil Mládek.

Jako dva příklady uvedl "řešení" teritoriální integrity Číny a neustálé vyhodnocování kvality demokracie v Rusku, u něhož prý po posledních letech českého vývoje obdivuje tu "drzost", protože "bychom možná měli začít sami u sebe".

Kuba z ODS souhlasí, Liška a Kalousek ne

Souhlas s Mládkem v zásadě vyjádřil i úřadující předseda ODS Martin Kuba, podle něhož má zahraniční politika zásadní dopad na ekonomiku. Uvědomují si to podle něj i velké mocnosti, které také musí uzpůsobovat svou diplomacii ekonomickým zájmům.

Naopak předseda zelených Ondřej Liška vyjádřil přesvědčení, že české principiální postoje k Číně a Rusku neměly žádný vliv na vzájemné investice, které rostly.

Jasně se proti Mládkovi vymezil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Já, ač pragmaticky založen, tak bych docela rád, aby na ekonomickém fóru jasně zazněl názor, že ochrana lidských práv a lidské svobody není ekonomicky obchodovatelnou veličinou," uvedl Kalousek, který prý vděčně vzpomíná na zahraniční politiky, kteří se v minulosti zasazovali o lidská práva a svobodu v Československu.

"V okamžiku, kdy bychom řekli: 'My teď svobodu máme, tak se můžeme na všechny ostatní vykašlat,' je postoj, který mně přijde naprosto nepřijatelný," zdůraznil Kalousek. "Export je za jisté důležitý, ale neplatí se za něj lidským životem, za svobodu už se lidským životem platí, ta za to stojí," dodal.

Kvůli stejnému tématu se loni na politické scéně strhla prudká výměna názorů, když tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) varoval před "módními politickými projevy", jako podporou tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či ruským aktivistkám Pussy Riot, které podle něj mohou ohrozit tuzemský export.

Na Nečase tehdy tvrdě reagoval zejména tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), jehož prý premiérova slova zděsila. Vadilo mu, že ministerský předseda mohl "takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva," poznamenal s tím, že Nečas ve vyjádření o Tibetu převzal čínskou propagandu.

 

Právě se děje

Další zprávy