Zákaz debat na internetu. Vietnam má nařízení číslo 72

ČTK ČTK
1. 9. 2013 16:30
Letos už byly odsouzeny desítky občanských aktivistů a blogerů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Hanoj - Ve Vietnamu v neděli vstoupil v platnost kontroverzní předpis, který zakazuje uživatelům internetu a sociálních sítí sdílet články či debatovat o jiných než čistě soukromých záležitostech.

Nový předpis, známý i jako "nařízení číslo 72", podle serveru BBC už kritizovali ochránci lidských práv i vláda Spojených států.

Vietnam zůstává komunistickým státem s mocenským monopolem jedné strany, kde úřady vykonávají pečlivý dohled nad médii. Letos už byly do vězení odsouzeny desítky občanských aktivistů a blogerů za protistátní činnost.

Například koncem května vietnamská policie zatkla za kritiku vlády jednoho z nejznámějších blogerů. Devětačtyřicetiletý Truong Duy Nhat byl obviněn ze "zneužívání demokratických svobod", za což mu hrozí až sedmiletý trest vězení.

Podle nového předpisu komunitní sítě jako Twitter či Facebook mají sloužit pouze "k výměně osobních informací". Zakazuje také zveřejňovat materiály, které "oponují vládě" a "poškozují národní bezpečnost".

Americké velvyslanectví v Hanoji minulý měsíc vyjádřilo "hluboké znepokojení" nad dekretem, který poškozuje uplatnění základních práv a svobod.

Reportéři bez hranic, nevládní organizace se sídlem v Paříži, bojující za svobodu slova, varovala, že výnos "trvale připraví Vietnamce o nezávislé a přímočaré informace, které jinak normálně kolují po internetu".

Skupina Asia Internet Coalition, jejímiž členy jsou i společnosti jako Google a Facebook, se obává, že poslední krok úřadů "zadusí inovace a odradí podnikatele od podnikání ve Vietnamu".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy