Lidí se mzdou do 10 tisíc měsíčně ubylo, zjistil ČSÚ

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 6. 2013 11:20
Nejrychlejší růst mezd v loňském roce zaznamenali nejhůře placení zaměstnanci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podíl lidí se mzdou do 10 tisíc korun měsíčně v loňském roce klesl na 4,4 procenta ze všech zaměstnanců, zatímco v roce 2011 to bylo 5,3 procenta.

Nejrychlejší růst mezd v loňském roce zaznamenali nejhůře placení zaměstnanci. Nejvíce se růst mzdy projevil u dělníků v zemědělství.

Vyplývá to z údajů za rok 2012, prezentovaných ve středu Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

"Zaměstnavatelé se patrně rozhodli sami od sebe zvýšit minimální mzdu," říká ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

Mzdy ale podle něj rostly i nejlépe placeným. Zhruba jedno procento zaměstnanců loni pobíralo hrubou mzdu vyšší než 100 tisíc korun měsíčně a 0,2 procenta více než 200 tisíc korun.

Statistici rovněž upozornili, že mzdy mužů a žen jsou v mezinárodním srovnání v ČR nadstandardně rozdílné. Velké rozdíly panují hlavně u třicátníků, kdy ženy trpí vysokou nezaměstnaností a propadem mezd, většinou v důsledku mateřské a péče o děti. Tento trend se projevuje již od počátku 90. let.

Český statistický úřad ve středu zároveň zveřejnil aktuální čísla za první čtvrtletí. Ta už tak optimistická nejsou. Průměrná mzda v Česku totiž za leden až březen klesla. Nominálně o 0,4 procenta oproti stejnému čtvrtletí loňského roku, reálně (při zohlednění inflace) dokonce o 2,2 procenta.

V letošním prvním čtvrtletí činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 24 061 korun, což je o 85 korun méně než ve stejném období roku 2012. Spotřebitelské ceny za uvedené období stouply o 1,8 procenta, reálně se tak mzda snížila o 2,2 procenta.

"Pokles průměrné nominální mzdy v české ekonomice je dosud nevídaný jev," zdůrazňuje analytik Petr Dufek z ČSOB. "Zatímco na propad reálné mzdy jsme si už v posledním roce zvykli, to, že se snižuje průměrná mzda nominálně, vidíme poprvé," říká. Pokles nominálních mezd nenastal ani po začátku krize v roce 2009.

Statistici nicméně za překvapivým výsledkem vidí čistě technický důvod. "Aktuální propad průměrné mzdy lze jednoduše vysvětlit tak, že finanční prostředky, které byly nadstandardně vyplaceny na závěr loňského roku, na začátku tohoto roku schází," říká Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

Firmy podle něj zareagovaly na nové zdanění příjmů nad sto tisíc a prémie, které obvykle vyplácí v prvním čtvrtletí roku, tentokrát vyplatily už v posledním čtvrtletí roku 2012.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hledáte volná pracovní místa?

 

Právě se děje

Další zprávy