Praha - Tuzemský hypoteční trh se propadá.
Čerstvě zveřejněné statistiky ministerstva pro místní rozvoj ukázaly, že za pouhý rok klesl o plnou pětinu.
V konkrétních číslech to znamená, že banky poskytly občanům hypoteční úvěry za necelých 114 miliard korun. O rok dříve to však bylo přes 142 miliard korun.
Jak si tato čísla vyložit? Odborníci vidí důvodů pro propad hned několik: od finanční krize a makroekonomického vývoje až po rekordní srovnávací základny v předchozím období.
Právě v roce 2007 si totiž lidé vzali v Česku hypotéky za rekordní sumu - jednalo se o 142,3 mld. Kč. (Pro srovnání: Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů fyzickým osobám od roku 1995 dosáhl 583,5 miliardy korun.)
Detailnější pohled do statistik ukazuje, že nejvíc "zamražen" byl zájem o hypotéky v Praze. MMR eviduje data sedmi nejvýznamnějších poskytovatelů hypotečních úvěrů a z nich vyplývá, že v meziročním srovnání poklesla Praha o 27,3 procenta. Naopak - nejmenší pokles byl zaznamenán v Jihočeském kraji (5,4 %) a Libereckém kraji (10,4 %).
Nepřehlédněte online poradnu: Jak financovat vlastní bydlení? Odpovědi na vaše otázky |
Hypoteční banka, která je jedničkou na domácím hypotečním trhu, loni poskytla přes 21 000 hypoték za 39,6 miliardy korun. Objem nových obchodů tak bance mírně klesl z předloňských 40,4 miliardy korun. Česká spořitelna poskytla 14 345 hypoték za 21,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o více než polovinu. Raiffeisenbank loni schválila klientům přes 12 000 hypoték za 21,3 miliardy korun. To je stejný objem jako v roce 2007.
Vyčkávání
Realitní makléři nyní stav na trhu popisují jako "vyčkávání". Lidé se bojí investovat peníze, na druhou stranu pak čekají, zda poklesnou sazby hypotéčních úvěrů a ceny nemovitostí.
Sazby hypotečních úvěrů jsou prakticky na stejné úrovni jako po většinu minulého roku a bez výrazných změn by měly být i v nejbližší době. A to i přes to, že Česká národní banka (ČNB) již několikrát srazila úrokové sazby a bude v tom podle analytiků pokračovat i v budoucnu.
Čtěte více: Hypotéky ovládá nejistota. Nikomu se nechce riskovat |
Velkou neznámou pak je, jak se krize odrazí na českém trhu s realitami.
Spadnou o deset, dvacet, nebo třicet procent, jak si myslí bankéři, analytici a zástupci realitních kanceláří? Nebo budou stagnovat jak neustále opakují zástupci developerských firem?
Faktem je, že první známky snížení cen se začaly objevovat u starších panelových bytů na sídlištích a u hůře položených novostaveb. Asi o desetinu se tak snížily ceny nových bytů u hlavních komunikací, v přízemí, nebo bez dopravní dostupnosti.
Čtěte více: Spadnou ceny realit? Investoři by za odpověď dali duši |