Lidé kupují ve velkém zakázané žárovky, jdou i z Česka

Tomáš Fránek
10. 9. 2010 21:08
Jenom v Německu se prodalo na 210 tisíc žárovek 80 wattových žárovek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno/Berlín - Lidé stále po statisících kupují klasické žárovky, jejiž prodej je už zakázán nařízení Evropské unie.

A jednou ze zemí odkud na největší evropský trh v Německu klasické žárovky stále proudí, je i Česká republika.

Dokázal to nejnovější průzkum,  kdy se podle Společnosti pro výzkum spotřebitelů prodalo jenom v Německu za rok 210 tisíc 80 wattových a silnějších žárovek. Ty se od září 2009 nesmí prodávat, obchodníci mohli mezi zákazníky dát pouze svoje dřívější zásoby.

Zásoby jsou větší než malé

Ty ale byly pravděpodobně větší než se dosud předpokládalo. Navíc kvete internetový prodej. Deník Die Welt tak například popsal případ, kdy se z Česka dá koupit 100 kusů 100 wattových žárovek za necelých šedesát eur.

Podle sdružení na ochranu životního prostředí existuje podezření, že se výrobci s obchodními řetězci dohodly na tom, že těsně před zákazem prodeje na pulty zamíří mnohem víc klasických žárovek než se dosud předpokládalo.

Průzkum ukázal, že prodej žárovek celkově v Německu klesl za rok jenom o dvacet dva procent. Prodej úsporných žárovek navíc neroste tak rychle jak se čekalo. Od ledna do června se prodalo 7,3 milionu kusů, nárůst je pouze 3,2 procenta.

Konec klasických žárovek se nelíbí ani prezidentu Václavu Klausovi. Když se rušily stowattové žárovky, prohlásil, že kdyby byl normální občan, který běžně chodí do nákupních center, pořídil by si na zbytek svého života jejich dostatečnou zásobu.

Lidé v Česku si do zásob nyní kupují 75 wattové žárovky, které se nesmí dostat do obchodů od začátku letošního září. ¨

„V posledních týdnech vzrostl prodej 75wattových žárovek zhruba o třetinu," potvrdila už dříve mluvčí společnosti Tesco  Eva Karasová.

Další už jsou na mušce

Další změna na spotřebitele čeká za rok, tedy v září 2011, kdy se na trh přestanou uvádět žárovky s příkonem 60 wattů, a v září 2012, všechny žárovky. Pak už budou k dostání pouze úsporné žárovky.

Rokem 2016 skončí také prodej halogenových žárovek. V té době už by měly být na trhu EU k dostání žárovky minimálně energetické třídy B a zvláštní halogenové minimálně třídy C.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy