Velký úsporný den přichází, žárovka vám ušetří 3000 Kč

Pavel Baroch
31. 8. 2010 20:27
Prezidentu Klausovi se nelíbí, že EU určuje, jaké osvětlení si lidé mohou kupovat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Desetileté svícení s jednou pětasedmdesátiwattovou žárovkou vyjde podle Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn v průměru na více než čtyři tisíce korun. S kompaktní zářivkou je možné ušetřit až tři tisíce.

Brusel od 1. září prodej klasických "edisonek" s příkonem 75 wattů zakázala. Obchodníci mohou pouze doprodat své staré zásoby.

Evropská unie si od toho slibuje právě úspory. Nejen v peněženkách rodin, ale také v evropském ovzduší. Úsporné osvětlení má přinést i méně exhalací a skleníkových plynů především z uhelných elektráren.

Zákaz 75wattových žárovek je už druhým krokem k úplnému konci tradičního osvětlení. První přišel před rokem, kdy dala Evropská komise červenou kartu žárovkám o příkonu 100 wattů.

Přes 3 tisíce ročně

Juraj Krivošík ze střediska SEVEn pro Aktuálně.cz vypočítal, že jedna rodina, která má deset světel s vyšším příkonem, může za rok výměnou klasických žárovek za úsporné ušetřit ročně tři až tři a půl tisíce korun.

Foto: Ludvík Hradilek

"Před časem jsme vypočítali, že kdyby každá česká domácnost vyměnila jen jednu stowattovou žárovku, ušetřilo by se stejně, jako by na rok zmizelo ze silnic na 360 tisíc aut," řekl Aktuálně.cz Krivošík.

Úspora proudu jako Rumunsko

Brusel podle Krivošíka odhaduje, že se v Evropě díky zákazu klasických žárovek ušetří v roce 2020 elektřina, která odpovídá současné spotřebě Rumunska.

Z finančního pohledu by konec tradičních baněk se zatočeným drátkem měl v celé unii přinést roční úporu 11 miliard eur, tedy více než 270 miliard korun.

Ačkoli úsporné zářivky jsou dražší, rodinám by se měly peníze poměrně rychle vrátit. "Díky nižší spotřebě elektřiny se vyšší počáteční investice vrátí už do jednoho roku," uvedlo loni ministerstvo životního prostředí.

Jak vybrat úspornou zářivku

  • Pro zachování stejné intenzity světla jako u tradičních žárovek by měl být příkon zářivky asi 4x menší - například 75wattovou žárovku nahradí zářivka o příkonu 18 wattů.
  • Kompaktní zářivky by měly být označeny životností šest až deset let (při průměrném svícení tři hodiny denně) nebo živonsotí 15 či 20 tisíc hodin.
  • Barva světla by měla být označena jako "teplá bílá" (na obalu kód 2700K nebo 827).
  • Je vhodné vybírat výrobky renomovaných společností.
  • Pokud vám nevyhovuje barva světla, je možné zvolit halogenovou žárovku, jejíž světlo je přirozenější.

Kritici varují před jedovatou rtutí

Povinná výměna tradičních žárovek za "zelené" má i své kritiky. Před rokem se mezi ně zařadil i rezident Václav Klaus, podle něhož je hloupost, když lidem někdo diktuje, co si mají koupit nebo kolikrát denně rozsvítit.

Kritici vyčítají kompaktním zářivkám také to, že obsahují jedovatou rtuť. Podle Juraje Krivošíka ze střediska SEVEn si Evropská komise před spuštěním akce "Konec žárovek v Evropě" nechala vypracovat různé studie, které měly zodpovědět různé sporné otázky včetně rtuti.

"Prokázalo se, že uhelné elektrárny při výrobě energie pro klasické žárovky vypustí více rtuti a těžkých kovů než se použije pro kompaktní zářivky," řekl Aktuálně.cz Krivošík.

Bolest hlavy? Neprokázáno

Podle Evropského sdružení spotřebitelských svazů zase existují obavy, že světlo z úsporných zářivek může zhoršit zdravotní stav lidí, kteří trpí migrénou nebo epilepsií.

Juraj Krivošík ze střediska SEVEn oponuje, že evropské výzkumy nic takového nepotvrdily. Určité riziko by podle něho mohlo hrozit jen v případě, kdyby měl člověk zářivku deset centimetrů od těla každý den několik hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy