Levně s ČSA? Zřejmě přes dceřinku

hpv
7. 8. 2007 11:50
Možností je i ´třetí třída´ v letadle
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vedení Českých aerolinií plánuje prodej nízkonákladových letenek. Podrobnosti zatím ale tají, stejně jako dosud oficiálně nepotvrdilo, že si skutečně na low-cost dopravu myslí.

Možnosti, jak do levné letecké dopravy naskočit, jsou v zásadě dvě.

ČSA může založit dceřinou nízkonákladovou společnost s vlastním názvem, nebo vyprodávat volnou kapacitu letenek jako low-cost.

O založení dceřiné společnosti Českých aerolinií, která bude prodávat low-cost letenky, se mluví jako o nejpravděpodobnější alternativě.

ČTĚTE VÍCE:
ČSA se vrhnou na trh low-cost dopravy

Taková společnost ale nemusí mít ani svou vlastní flotilu letadel. Stroje si totiž může půjčovat od své matky ČSA.

Aby byla low-cost společnost úspěšná, měla by létat především na "nízkonákladová" letiště tedy na místa, kde jsou i nízké letištní poplatky. To je příklad i největšího evropského levného dopravce  - irského Ryanairu.

Pokud by si nízkonákladová společnost časem svou flotilu pořídila, musela by ji podle odborníků na letectví provozovat pod jiným jménem, než jsou ČSA.

Národní dopravce má přitom pro takové případy již z dob vedení Jaroslava Tvrdíka zaregistrovanou značku Ydea Your Discount European Airline. Nový management firmy se však může rozhodnout pro jiné označení.

Odborníci na letectví v souvislosti s nízkonákladovou dopravou ale upozorňují, že je v Evropě na levných linkách velká konkurence. Aby byla dcera ČSA úspěšná, měla by nabízet například transatlantické lety.

Tím by si národní dopravce pomohl i k vyřešení otázky, zda zrušit, nebo zachovat dálkovou flotilu.

SOUVISLOSTI:
ČSA již vědí: letos dálkové lety nezruší

Jak dalece by byla tato linka ale zisková, je otázkou. Lety do Ameriky má ČSA totiž již dnes vesměs vyprodané, ale přesto se dálková flotila potýká se ztrátami.

Ve hře je ale i druhá varianta. ČSA se mohou rozhodnout pouze pro prodej volné kapacity letenek v "nízkonákladovém režimu". 

V takovém případě by se na jedné palubě objevili cestující třídy byznys, economy a low-cost.  Cestující, kteří by si koupili levné letenky, by tak neměli na palubě nárok na jídlo. Mohli by si sebou vzít i nižší váhu zavazadel.

Tento systém "trojí třídy" začala zkoušet na svých linkách před několika lety například skandinávská společnost SAS.

Také nápad prodeje volných letenek za nízké ceny není u ČSA nový. V posledních deseti letech o takovém způsobu prodeje jednala snad všechna bývalá vedení aerolinií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy