Letecké společnosti budou chudé, přijdou o miliardy

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 3. 2009 15:25
Mezinárodní asociace leteckých dopravců zvýšila odhad ztrát na letošní rok.
Předpokládaný propad poptávky předstihne i následky útoku na World Trade Center.
Předpokládaný propad poptávky předstihne i následky útoku na World Trade Center. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva - Dvojnásobnou ztrátu oproti původním odhadům předpovídá letos letecké dopravě Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Zatímco ještě v prosinci hovořila o ztrátě 2,5 miliardy dolarů, nyní zvýšila tuto částku na 4,7 miliard.

Příjem odvětví podle dnes publikované prognózy klesne o 12 procent, tedy o 62 miliard dolarů. "Pro srovnání po událostech z 11. září 2001 klesly příjmy v letecké dopravě o sedm procent, tedy o 23 miliard dolarů," uvedl Giovanni Bisignani, generální ředitel asociace. Asociace sdružuje 230 společností zajišťujících celkem 93 procent pravidelné mezinárodní letecké přepravy.

"Vyhlídky letecké dopravy jsou chmurné. Poptávka kvůli hospodářskému útlumu klesá mnohem rychleji, než jsme mohli před pár měsíci předpokládat. K předpovídané ztrátě 4,7 miliardy dolarů je třeba připočítat ještě dluh tohoto odvětví ve výši 170 miliard dolarů. To vytváří extrémní tlak na finanční rozvahu letecké dopravy," dodal Bisignani.

Klesající cena ropy nestačí

Zvýšení předpokládané letošní ztráty vychází z vývoje poptávky v letecké dopravě. Na jejím základě předpovídají odborníci asociace, že poptávka po osobní přepravě letos klesne o 5,7 procenta, po přepravě nákladní dokonce o 13 procent.

Předpokládané výnosy tak nejspíš spadnou o 4,3 procenta.

"Jedinou dobrou zprávou je vývoj cen paliva. Ale úleva nad klesající cenou je zastíněna klesající poptávkou a příjmy. Aerolinky čelí dvěma naléhavým základním výzvám - ušetřit peníze a opatrně vyrovnávat kapacitu s poptávkou," řekl Bisignani.

IATA však nezvýšila jen předpověď ztrát na letošní rok, ale i za ten loňský. A to především kvůli ostrému propadu některých dopravních segmentů ve čtvrtém čtvrtletí. Namísto původně očekávaných 5 miliard zvýšila asociace odhad ztrát v roce na 8,5 miliard dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy