Letecké společnosti budou chudé, přijdou o miliardy

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 3. 2009 15:25
Mezinárodní asociace leteckých dopravců zvýšila odhad ztrát na letošní rok.
Předpokládaný propad poptávky předstihne i následky útoku na World Trade Center.
Předpokládaný propad poptávky předstihne i následky útoku na World Trade Center. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva - Dvojnásobnou ztrátu oproti původním odhadům předpovídá letos letecké dopravě Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Zatímco ještě v prosinci hovořila o ztrátě 2,5 miliardy dolarů, nyní zvýšila tuto částku na 4,7 miliard.

Příjem odvětví podle dnes publikované prognózy klesne o 12 procent, tedy o 62 miliard dolarů. "Pro srovnání po událostech z 11. září 2001 klesly příjmy v letecké dopravě o sedm procent, tedy o 23 miliard dolarů," uvedl Giovanni Bisignani, generální ředitel asociace. Asociace sdružuje 230 společností zajišťujících celkem 93 procent pravidelné mezinárodní letecké přepravy.

"Vyhlídky letecké dopravy jsou chmurné. Poptávka kvůli hospodářskému útlumu klesá mnohem rychleji, než jsme mohli před pár měsíci předpokládat. K předpovídané ztrátě 4,7 miliardy dolarů je třeba připočítat ještě dluh tohoto odvětví ve výši 170 miliard dolarů. To vytváří extrémní tlak na finanční rozvahu letecké dopravy," dodal Bisignani.

Klesající cena ropy nestačí

Zvýšení předpokládané letošní ztráty vychází z vývoje poptávky v letecké dopravě. Na jejím základě předpovídají odborníci asociace, že poptávka po osobní přepravě letos klesne o 5,7 procenta, po přepravě nákladní dokonce o 13 procent.

Předpokládané výnosy tak nejspíš spadnou o 4,3 procenta.

"Jedinou dobrou zprávou je vývoj cen paliva. Ale úleva nad klesající cenou je zastíněna klesající poptávkou a příjmy. Aerolinky čelí dvěma naléhavým základním výzvám - ušetřit peníze a opatrně vyrovnávat kapacitu s poptávkou," řekl Bisignani.

IATA však nezvýšila jen předpověď ztrát na letošní rok, ale i za ten loňský. A to především kvůli ostrému propadu některých dopravních segmentů ve čtvrtém čtvrtletí. Namísto původně očekávaných 5 miliard zvýšila asociace odhad ztrát v roce na 8,5 miliard dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy