Letecké společnosti budou chudé, přijdou o miliardy

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 3. 2009 15:25
Mezinárodní asociace leteckých dopravců zvýšila odhad ztrát na letošní rok.
Předpokládaný propad poptávky předstihne i následky útoku na World Trade Center.
Předpokládaný propad poptávky předstihne i následky útoku na World Trade Center. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva - Dvojnásobnou ztrátu oproti původním odhadům předpovídá letos letecké dopravě Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Zatímco ještě v prosinci hovořila o ztrátě 2,5 miliardy dolarů, nyní zvýšila tuto částku na 4,7 miliard.

Příjem odvětví podle dnes publikované prognózy klesne o 12 procent, tedy o 62 miliard dolarů. "Pro srovnání po událostech z 11. září 2001 klesly příjmy v letecké dopravě o sedm procent, tedy o 23 miliard dolarů," uvedl Giovanni Bisignani, generální ředitel asociace. Asociace sdružuje 230 společností zajišťujících celkem 93 procent pravidelné mezinárodní letecké přepravy.

"Vyhlídky letecké dopravy jsou chmurné. Poptávka kvůli hospodářskému útlumu klesá mnohem rychleji, než jsme mohli před pár měsíci předpokládat. K předpovídané ztrátě 4,7 miliardy dolarů je třeba připočítat ještě dluh tohoto odvětví ve výši 170 miliard dolarů. To vytváří extrémní tlak na finanční rozvahu letecké dopravy," dodal Bisignani.

Klesající cena ropy nestačí

Zvýšení předpokládané letošní ztráty vychází z vývoje poptávky v letecké dopravě. Na jejím základě předpovídají odborníci asociace, že poptávka po osobní přepravě letos klesne o 5,7 procenta, po přepravě nákladní dokonce o 13 procent.

Předpokládané výnosy tak nejspíš spadnou o 4,3 procenta.

"Jedinou dobrou zprávou je vývoj cen paliva. Ale úleva nad klesající cenou je zastíněna klesající poptávkou a příjmy. Aerolinky čelí dvěma naléhavým základním výzvám - ušetřit peníze a opatrně vyrovnávat kapacitu s poptávkou," řekl Bisignani.

IATA však nezvýšila jen předpověď ztrát na letošní rok, ale i za ten loňský. A to především kvůli ostrému propadu některých dopravních segmentů ve čtvrtém čtvrtletí. Namísto původně očekávaných 5 miliard zvýšila asociace odhad ztrát v roce na 8,5 miliard dolarů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy