Krajský úřad může za znečištění ovzduší, tvrdí právníci

Ekonomika Ekonomika
5. 7. 2009 22:30
Krajský úřad povolil rozšířit ocelárnu. Tím měl dopustit ničení ovzduší
Po rozšíření ocelárny ArcelorMittal se kvalita ovzduší rychle zhoršila.
Po rozšíření ocelárny ArcelorMittal se kvalita ovzduší rychle zhoršila. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - O desítky až stovky procent překročené zákonné limity znečištění ovzduší v městských obvodech Radvanice a Bartovice. Lidé vystavení desetinásobně vyššímu riziku onemocnění rakovinou než ostatní Ostravané.

Tyto následky kladou právníci Ekologického právního servisu za vinu zvýšení kapacity ocelárny ArcelorMittal v Ostravě. A také moravskoslezskému Krajskému úřadu a Ministerstvu životního prostředí, které rozšíření výroby povolily.

Proto vyzvali ombudsmana Otakara Motejla, aby přezkoumal, zda bylo rozhodnutí, které znamenalo zelenou pro rozšíření výroby, zákonné.

"Úřadům je v podnětu vytýkáno především to, že v povolovacích řízeních nezohledňují nadlimitní znečištění ovzduší v okolí hutního komplexu ArcelorMittal a zároveň upírají dotčeným občanům možnost hájit jejich práva v povolovacích procesech," přiblížil Josef Karlický z Ekologického právního servisu.

Spolu s kolegy žádá Motejla, aby příslušné rozhodnutí označil za nezákonné a doporučil zahájení nových řízení. V nich by pak úřady měly zohlednit to, co zanedbaly v tom minulém.

Úřad rozhodoval utajeně

"Krajský úřad především nezpřísnil podmínky provozu tak, jak to bylo nutné vzhledem ke skutečnosti, že se provozy ArcelorMittal nacházejí v oblasti s extrémně znečištěným ovzduším. V rozporu se zákonem také ignoroval povinnost použití takzvaně nejlepších dostupných technik," upřesnil výtky Karlický.

Povolení, které úřad udělil, umožnilo zvýšit v ocelárně kapacitu výroby o téměř půl milionu tun oceli za rok. Množství škodlivin uvolňovaných do ovzduší tak výrazně stouplo.

"Rozptylová studie zpracovaná Vysokou školou báňskou v Ostravě ukázala, že ArcelorMittal přispívá v nejpostiženějších částech Radvanic a Bartovic ke znečištění prachem z asi 60 procent a u karcinogenního arsenu a benzo(a)pyrenu dokonce z více jak 85 procent. Zdravotní rizika, která ze znečištění ovzduší těmito látkami vyplývají přitom rozhodně nejsou zanedbatelná," doplnil právník.

Podle právníků z Ekologického právního servisu však úřad o této záležitosti rozhodoval v režimu takzvaných nepodstatných změn. Tedy mimo oči veřejnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy