Dětské hřiště na jedovatém azbestu? Firmě to nevadilo

Veronika Skálová Veronika Skálová, ska
24. 6. 2009 17:43
Drobná vlákna azbestu mohou lidem zničit zdraví. Mnohé firmy na to však nedbají.
Azbest se v minulosti pro své vlastnosti hojně využíval na stavbách. Tento dům jím byl dokonce zamořen.
Azbest se v minulosti pro své vlastnosti hojně využíval na stavbách. Tento dům jím byl dokonce zamořen. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Poškození dýchací soustavy, rakovina plic, hrtanu, pohrudnice nebo třeba fibrózu plic. Podobný dárek příští generaci málem připravily dvě stavební firmy na jižní Moravě. Jen proto, aby si ušetřily práci.

Společným jmenovatelem obou případů je azbest, jehož drobná vlákna mohou po vdechnutí závažná onemocnění způsobit. A také šetření České inspekce životního prostředí, přesněji jejího brněnského inspektorátu.

Věděli o azbestu, ale nevadil jim

Správní řízení a pokuta 200 tisíc je zatím výsledkem prvního z případů. Loni v dubnu inspekce upozornila vedení obce Bošovice na Vyškovsku, že součástí stavební suti, kterou chtěla obec nechat podrtit na dál využitelnou suť, jsou i azbestocementové desky.

„Obec přislíbila jejich vytřídění a následně také doložila, že tuto vytříděnou krytinu předala oprávněné osobě k odstranění na skládce," popsala Jana Antonínová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství inspekce v Brně.

Jenže o půl roku později se museli inspektoři bošovické suti věnovat znovu. Tentokrát na základě upozornění nevládní organizace. A v jedné ze tří padesátitunových hromad suti našli úlomky desek.

Když se obec bránila prohlášením, že veškerý závadný materiál byl odvezen na skládku, nechala inspekce udělat rozbor a podezření se potvrdilo.

„S obcí Bošovice nyní vedeme správní řízení za porušení zákona o odpadech. Zároveň jsme uložili pokutu 200 tisíc korun společnosti Autodoprava Matějka, u které si obec drcení stavebního odpadu objednala," uvedla Antonínová. Společnost totiž materiál drtila bez potřebného povolení.

Dětské hřiště málem stálo na azbestu

I další pokuta za protizákonné nakládání s nebezpečným odpadem padla na Vyškovsku. Obec Snovídky nechala srovnat se zemí bývalý areál JZD a na jeho místě plánovala vybudovat dětské hřiště a solární elektrárnu.

„Stavební odpad však nebyl oddělený od azbestocementových desek a byl společně s nimi i podrcen. V celkem 1 432 tunách vzniklého recyklátu byla prokázána přítomnost azbestu. V tomto případě však velmi důsledně zasáhl Městský úřad Bučovice, pod nějž Snovídky spadají. Uložil společnosti Agronet Nesovice, tedy původci odpadu, pokutu 140 tisíc korun," shrnula Antonínová.

Inspekce zahájila správní řízení s firmou, která odpad drtila. A případem se zabývají i policisté. Ve Snovídkách teď místo stavby nového hřiště začne sanace prostoru, kde se nebezpečná drť vyskytuje.

Čtěte také:

Desetina benzinek šidí zákazníky, ČOI ale tají hříšníky

Měl krást proud. Podle soudu má nárok svítit dál

Inspekce zastavila nebezpečné sladkosti mířící do Česka

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy