Konzervárenský obchod desetiletí: Hamé přebírá Seliko

Tomáš Fránek
28. 1. 2010 14:10
Firmy bojující o jednu z nejznámějších značek na tuzemském trhu, paštiky Májka, se spojují

Uherské Hradiště -  Tuzemský konzervárenský trh zažívá jednu z největších změn od roku 1989 - největší tuzemská konzervárna Hamé totiž přebírá jednoho ze svých konkurentů, společnost Seliko.

Firmy, které spolu dlouhodobě bojovaly o značku pro paštiky Májka, tak budou společně dodávat výrobky nejen na český, ale také na slovenský a maďarský trh. Pro Hamé, které už minulý týden získalo značku Apetit pro bagety, jde o další výrazné posílení pozic na trhu.

Upevnění pozic

„Značka Seliko je jednou z nejstarších českých značek v oblasti konzervovaných potravin a převzetím této značky společností Hamé tak dojde k upevnění tržních pozic této značky. Dojde tak tedy ke spojení dvou značek - Hamé a Seliko, které si dosud na trzích navzájem konkurovaly," uvedli ve společném prohlášení šéfové obou firem Roman Souček ze Selika a Roman Jagoš z Hamé.

„Hamé významně posiluje své pozice jak v segmentu trvanlivých potravin, tak v segmentu chlazených potravin i v segmentu rychlého občerstvení a potvrzuje tak roli silného hráče na potravinářském trhu, který je připraven v období ekonomické krize posílit své portfolio o značky, které by současný ekonomický tlak nemusely přežít," uvedli zástupci obou firem.

Ještě v polovině minulého roku obě firmy mezi sebou bojovali o paštiky, ve kterých se objevila značka Májka. Tu má zaregistrovánu Hamé, která jméno pro paštiku hájila v dlouholetých soudních sporech. A známku Májkrém ve třech různých podobách má zase pro sebe chráněnu právě Seliko.

Obr a tradice

Hamé patří mezi největší konzervárny v Evropě. Kromě českých závodů má Hamé dceřiné firmy v Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Polsku, na Ukrajině a na Slovensku. Zaměstnává v nich přibližně 2900 pracovníků. Své zboží exportuje do téměř 40 zemí světa. Pod Hamé v Česku patří mimo jiné značky Otma, Veselá pastýřka a Znojmia. Firmu vlastní islandská skupina Nordic Partners.

Seliko, které konzervy vyrábí už od 19. století, svoje výrobky prodává hlavně v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Podle internetových stránek firmy má obrat asi 450 milionů korun a zaměstnává na 150 lidí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy