Exmajitel Hamé má dostat oboru, která právně neexistuje

ČTK ČTK, Hana Pecinová
13. 1. 2010 14:10
Obora Radějov byla podle ombudsmana založena protiprávně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Daňčí obora v Radějově na Hodonínsku v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty, kterou získá směnou pozemků od Lesů ČR bývalý šéf Hamé Babice Leoš Novotný, již od roku 2003 právně neexistuje.

ČTK to dnes řekla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Podle ní to znamená, že by obora neměla být provozována, protože po právní stránce již před lety zanikla.

K věci si nyní vyžádala právní stanoviska ostatních institucí zabývajících se děním v radějovické oboře.

Novotný ji má pronajatu od státního podniku Lesy ČR. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již dříve zjistila, že Novotný nechal přemnožit daňky natolik, že zdevastovali tamní přírodu. Hrozí mu za to pokuta.

Směnu už povolilo ministerstvo

Ministerstvo zemědělství nyní schválilo směnu pozemků obory mezi státní společností Lesy ČR a rodinou Novotných a odeslalo své stanovisko Lesům ČR. 

Směnu pozemků ale stát podmínil několika podmínkami, které bude nutné splnit, aby mohla proběhnout. Patří mezi ně například to, že budoucí vlastník musí současně koupit i majetek související s radějovickou oborou, tedy stavby, oplocení či zvěř.

V případě, že by se vlastník v budoucnu rozhodl pozemky na území obory prodat, musí je nabídnout podniku Lesy ČR jako prvnímu. Zároveň musí ponechat volný přístup veřejnosti do obory.

"Jedním z důvodů pro směnu pozemků je ztížené hospodaření v oboře Radějov, která se nachází v chráněné krajinné oblasti. Lesy ČR zde nemohou standardně hospodařit, náklady na pěstební činnost jsou vysoké a stav lesa nepředpokládá do budoucna vysoké tržby za dřevo," uvedl pro Hospodářské noviny mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Pozemky nabízené Leošem Novotným jsou přibližně o tři sta hektarů větší než rozloha obory. Ministerstvo zemědělství odsouhlasilo směnu pozemků i přesto, že pozemky Novotných jsou rozdrobeny po celé republice. Lesy ČR přitom volí většinou opačný postup, protože se snaží svůj majetek scelovat.

Proti rozhodnutí ministerstva se v uplynulých dnech ostře ohradil jihomoravský hejtman a stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek.

Obora byla založena protiprávně

Kancelář ombudsmana se začala děním v oboře zabývat kvůli odstřelu přemnožených daňků, který po sporech s ochranáři o přemnožení zvěře nařídil Novotný.

Ekologové tvrdí, že si při tom počínal ve vztahu k daňkům neeticky. Při přezkoumávání této věci zjistili právníci kanceláře ombudsmana nesrovnalosti.

Z dosavadních poznatků podle nich vyplývá, že obora byla v roce 1993 založena protiprávně. Zákony už tehdy nedovolovaly vznik intenzivního chovu zvěře v přírodně vzácných lokalitách.

Daňci v oboři v Hamburku.
Daňci v oboři v Hamburku. | Foto: Reuters

Přestože je divné, že toto rozhodnutí bylo vydáno, je nyní nezrušitelné, řekla ČTK právnička kanceláře ombudsmana Eva Vávrová.

Zásadnější problém podle ní vznikl v souvislosti s novelou zákona o myslivosti z roku 2001. Ten ukládal uvést všechny honitby a obory v republice do souladu s touto normou.

Protože se tak v případě radějovické obory nestalo a řádné řízení se k tomu nekonalo, obora prý po právní stránce v roce 2003 zanikla. Nelze ji údajně ani dodatečně legalizovat. Zákony stále neumožňují v CHKO intenzivní chov zvěře.

Novotný čelil v minulosti opakovaně kritice za to, že nechal zvěř v oboře přemnožit, což způsobilo zničení tamní vzácné květeny.

Kontroly ukázaly, že v ní bylo 1258 daňků, tedy třikrát více než bylo povoleno. Žilo v ní i 66 jelenů, dvakrát více než připouštěly stanovené normy. Novotný ČTK v závěru loňského roku řekl, že vše uvede podle přání ochranářů do pořádku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy