Paštika Májka znovu vyvolává spory, firmy se hádají

Tomáš Fránek
11. 8. 2009 19:29
Úřad rozhoduje o ochranu značky Májka krém
Značku Májka se po letech podařilo vybojovat konzervárně Hamé.
Značku Májka se po letech podařilo vybojovat konzervárně Hamé. | Foto: www.hame.cz

Brno - O málokterý výrobek v Česku a na Slovensku se vedly tak ostré hádky jako o značku paštiky Májka. Název nejznámější tuzemské paštiky ve spojení se slovem krém nyní znovu vyvolává spory mezi firmami Hamé a Seliko.

Rozepři firem tak musí řešit Úřad průmyslového vlastnictví.

Značku Májka má zaregistrovanou největší tuzemská konzervárna Hamé, která jméno pro paštiku hájila v dlouholetých soudních sporech. A známku Májkrém ve třech různých podobách má zase pro sebe chráněnu další velká tuzemská společnost Seliko.

Znovu na začátku

Hamé ale chce, aby byla registrována i další značka - Májka krém. A to se nelíbí Seliku, podle kterého jde jednoznačně o velmi podobný název jako je Májkrém. A spor už tři roky řeší Úřad průmyslového vlastnictví.

Ten v první fázi sporu rozhodl, že Hamé může mít značku Májka krém registrovanou. Seliku se to ale nelíbilo a odvolalo se. "Dlouhodobost užívání a stálá jakost bez reklamací opravňuje k názoru, že označení Májkrém se stalo všeobecně známou značkou, která má v České republice dobré jméno," uvedla firma v odvolání.

Podle zástupců Hamé ale pro odmítnutí ochrany pro Májku krém není žádný důvod.

Předseda úřadu Josef Kratochvíl ale nyní vyhověl odvolání Selika a ochranu pro Hamé zatím nepotvrdil. Podle Kratochvílova rozhodnutí jsou obě značky podobné a lidé by si je mohli snadno zaměnit. Celý proces se tak vrací na začátek, úřad bude spor rozhodovat znovu.

Hamé o značku Májka bojovalo několik let se slovenskou konkurencí. Soud tak například po pěti letech jednání rozhodl, že společnost R. S. K. nesmí používat označení Májka - RISO.

Miliony korun

Ve sporech o značky jako je Májka jde přitom o stovky miliónů korun. Tolik stojí zavést značku na trh a udržet ji v povědomí lidí.

Konzervárna v Babicích vyrábí vepřový krém několik desítek let a Májka patří mezi vlajkové značky firmy. Ročně firma prodá stovky tisíc kusů pod značkou v Česku i na Slovensku.

Spory o podobné názvy pro výrobky nebo služby nejsou v Česku neobvyklé. U soudu tak sešly například ČSOB a mBank, které se přely o název spořicího účtu eMax

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy