Konečný účet Farmy Bolka Polívky: Dluhy přes 56 milionů

Tomáš Fránek
9. 4. 2013 13:25
Do insolvenčního řízení se přihlásil i fond rozdělující evropské dotace
Bolek Polívka při udílení cen Český lev.
Bolek Polívka při udílení cen Český lev. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Dluhy Farmy Bolka Polívky dosáhly 56 milionů korun, u soudu se o ně hlásí 55 věřitelů. Vyplývá to ze soupisu pohledávek, které věřitelé přihlásili na Krajském soudu v Brně.

Ten nyní rozhodne, zda farma skončí v konkurzu. Věřitelé, kteří stále přihlašují svoje pohledávky i přes vypršení termínu, který dal soud na jejich evidenci, se na svojí první schůzi sejdou v květnu.

Po pondělní uzávěrce se tak v evidenci dnes objevilo pět dalších pohledávek včetně dluhu, který má farma na účtech za elektřinu ve výši 74 tisíc korun.

Největšími věřiteli jsou regionální fond, který farmě v Olšanech na Vyškovsku poskytl evropskou dotaci na výstavbu wellness centra, dále stavební firma Kaláb, která centrum stavěla, a také samotný Bolek Polívka, který v uplynulých dvou letech ze svých peněz splácel úvěry a půjčky, které farma měla. Polívka přihlásil pohledávky za devět milionů korun.

Unijní dotace skoro 12 milionů

Evropská dotace v celkové výši 11,6 milionu korun sloužila na rozšíření a vylepšení hotelu na tři hvězdičky, vybudování bazénu a wellness centra.

„Jde o první podobný případ, kdy jsme museli k tomuto kroku sáhnout," uvedla mluvčí regionálního fondu Kateřina Dobešová. Podle ní je úpadek důvodem pro přihlášení dotace. Teprve v příštích měsících se totiž rozhodne, zda bude farma a nově vybudované provozy fungovat dál. Podmínkou dotace z evropských fondů totiž je, aby zařízení, kde se peníze využily, fungovalo nejméně pět let.

Mezi dalšími věřiteli jsou jak dodavatelé zboží na farmu (Heineken či Kofola), tak firmy a jednotlivci zajišťující služby (veterinář nebo drobní řemeslníci). Část dluhů, které přihlásil miliardář Alexander Seidl se synem, kteří loni převzali pohledávky od partnerů Boleslava Polívky, je splatná příští rok.

Dlužné mzdy přihlásilo také několik zaměstnanců. Dvě přihlášky se týkají neuskutečněných pobytů na farmě, za něž už lidé zaplatili. Farma je nyní mimo provoz.

Objevili se investoři

Pokud soud vyhlásí konkurz, do firmy přijde konkurzní správce. Ten společně s věřiteli rozhodne o tom, jakým způsobem se bude firma prodávat - zda jako jeden celek, nebo po částech.

Podle insolvenčního správce se už nyní objevili první investoři, kteří mají zájem Farmu Bolka Polívky odkoupit. Podle správce by bylo lepší, kdyby se i v případě vyhlášení konkurzu podařilo farmu aspoň částečně udržet v chodu - tím by neztratila tolik na své ceně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy