Konečný účet Farmy Bolka Polívky: Dluhy přes 56 milionů

Tomáš Fránek
9. 4. 2013 13:25
Do insolvenčního řízení se přihlásil i fond rozdělující evropské dotace
Bolek Polívka při udílení cen Český lev.
Bolek Polívka při udílení cen Český lev. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Dluhy Farmy Bolka Polívky dosáhly 56 milionů korun, u soudu se o ně hlásí 55 věřitelů. Vyplývá to ze soupisu pohledávek, které věřitelé přihlásili na Krajském soudu v Brně.

Ten nyní rozhodne, zda farma skončí v konkurzu. Věřitelé, kteří stále přihlašují svoje pohledávky i přes vypršení termínu, který dal soud na jejich evidenci, se na svojí první schůzi sejdou v květnu.

Po pondělní uzávěrce se tak v evidenci dnes objevilo pět dalších pohledávek včetně dluhu, který má farma na účtech za elektřinu ve výši 74 tisíc korun.

Největšími věřiteli jsou regionální fond, který farmě v Olšanech na Vyškovsku poskytl evropskou dotaci na výstavbu wellness centra, dále stavební firma Kaláb, která centrum stavěla, a také samotný Bolek Polívka, který v uplynulých dvou letech ze svých peněz splácel úvěry a půjčky, které farma měla. Polívka přihlásil pohledávky za devět milionů korun.

Unijní dotace skoro 12 milionů

Evropská dotace v celkové výši 11,6 milionu korun sloužila na rozšíření a vylepšení hotelu na tři hvězdičky, vybudování bazénu a wellness centra.

„Jde o první podobný případ, kdy jsme museli k tomuto kroku sáhnout," uvedla mluvčí regionálního fondu Kateřina Dobešová. Podle ní je úpadek důvodem pro přihlášení dotace. Teprve v příštích měsících se totiž rozhodne, zda bude farma a nově vybudované provozy fungovat dál. Podmínkou dotace z evropských fondů totiž je, aby zařízení, kde se peníze využily, fungovalo nejméně pět let.

Mezi dalšími věřiteli jsou jak dodavatelé zboží na farmu (Heineken či Kofola), tak firmy a jednotlivci zajišťující služby (veterinář nebo drobní řemeslníci). Část dluhů, které přihlásil miliardář Alexander Seidl se synem, kteří loni převzali pohledávky od partnerů Boleslava Polívky, je splatná příští rok.

Dlužné mzdy přihlásilo také několik zaměstnanců. Dvě přihlášky se týkají neuskutečněných pobytů na farmě, za něž už lidé zaplatili. Farma je nyní mimo provoz.

Objevili se investoři

Pokud soud vyhlásí konkurz, do firmy přijde konkurzní správce. Ten společně s věřiteli rozhodne o tom, jakým způsobem se bude firma prodávat - zda jako jeden celek, nebo po částech.

Podle insolvenčního správce se už nyní objevili první investoři, kteří mají zájem Farmu Bolka Polívky odkoupit. Podle správce by bylo lepší, kdyby se i v případě vyhlášení konkurzu podařilo farmu aspoň částečně udržet v chodu - tím by neztratila tolik na své ceně.

 

Právě se děje

před 38 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 58 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy