Na 1700 lidí vyhlásilo bankrot, je to těsně za rekordem

ČTK ČTK
3. 2. 2013 14:15
Více než v lednu bylo osobních bankrotů vyhlášeno jen loni v říjnu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počet vyhlášených osobních bankrotů v Česku v lednu stoupl na 1695 případů, což bylo o 399 více než v prosinci 2012.

Je to druhý nejvyšší počet od ledna 2008, tedy za dobu existence institutu osobního bankrotu. Více jich bylo jen loni v říjnu.

Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Počet návrhů na osobní bankrot se naopak v lednu o deset případů snížil na 1862. "Očekáváme, že počet osobních bankrotů se sice bude i nadále zvyšovat, ale tempo růstu se zpomalí," uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

V lednu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno ve Středočeském kraji s 257 případy, dále v Ústeckém s 219 a v Moravskoslezském kraji s 206 případy. Nejméně osobních bankrotů vykázaly v lednu kraje Vysočina (41) a Jihočeský (55).

V přepočtu připadlo na 10 000 obyvatel za posledních 12 měsíců 16,5 osobního bankrotu, o rok dříve to bylo 11,6. Nejrozšířenější jsou osobní bankroty v tomto ohledu v Karlovarském kraji, kde na 10 000 obyvatel připadá téměř 40 případů. V Ústeckém kraji to bylo necelých 28 osobních bankrotů a v Královéhradeckém 26.

Praha, přestože vykázala druhý nejvýraznější meziroční růst počtu osobních bankrotů, si udržela pozici kraje s nejnižším počtem osobních bankrotů na 10 000 obyvatel, konkrétně 6,3.

Hned za Prahou se umístil kraj Vysočina s 8,6 osobního bankrotu. Také ten ale vykázal nadprůměrné meziroční tempo růstu počtu osobních bankrotů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy