Komise: Doprava pod Lamanšským průlivem je příliš drahá

ČTK ČTK
20. 6. 2013 9:59
Francie a Británie mají dva měsíce na snížení poplatků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise vyzvala Francii a Británii, aby snížily poplatky za využívání tunelu pod Lamanšským průlivem osobními a nákladními vlaky. Komise ve čtvrtek uvedla, že země mají na splnění tohoto požadavku dva měsíce, jinak budou čelit právním krokům.

Nepřiměřeně vysoké poplatky podle Komise zdražují jízdenky pro cestující využívající vysokorychlostní železniční službu Eurostar spojující Londýn s Paříží a Bruselem.

"Poplatky pro osobní i nákladní přepravu jsou mnohem vyšší, než je zapotřebí," uvedl jeden z představitelů EU. Přepravní kapacita tunelu pod Lamanšským průlivem je podle EU kvůli vysokým poplatkům využívána pouze ze 43 procent, píše agentura Reuters.

Představitelé EU předpokládají, že objem nákladní železniční přepravy v tunelu by se mohl díky snížení poplatků zdvojnásobit. Poplatky by podle nich měly klesnout zhruba o polovinu.

"Tunel není kvůli nadměrným poplatkům plně využíván," uvedl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. "V důsledku toho se více nákladu místo po železnici přepravuje kamiony," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy