Komise: Doprava pod Lamanšským průlivem je příliš drahá

ČTK ČTK
20. 6. 2013 9:59
Francie a Británie mají dva měsíce na snížení poplatků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise vyzvala Francii a Británii, aby snížily poplatky za využívání tunelu pod Lamanšským průlivem osobními a nákladními vlaky. Komise ve čtvrtek uvedla, že země mají na splnění tohoto požadavku dva měsíce, jinak budou čelit právním krokům.

Nepřiměřeně vysoké poplatky podle Komise zdražují jízdenky pro cestující využívající vysokorychlostní železniční službu Eurostar spojující Londýn s Paříží a Bruselem.

"Poplatky pro osobní i nákladní přepravu jsou mnohem vyšší, než je zapotřebí," uvedl jeden z představitelů EU. Přepravní kapacita tunelu pod Lamanšským průlivem je podle EU kvůli vysokým poplatkům využívána pouze ze 43 procent, píše agentura Reuters.

Představitelé EU předpokládají, že objem nákladní železniční přepravy v tunelu by se mohl díky snížení poplatků zdvojnásobit. Poplatky by podle nich měly klesnout zhruba o polovinu.

"Tunel není kvůli nadměrným poplatkům plně využíván," uvedl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. "V důsledku toho se více nákladu místo po železnici přepravuje kamiony," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy