Praha - O desítky miliard korun mohou příjít veřejné rozpočty, pokud ministerstvo financí a následně senátoři nestihnou do konce roku "protlačit" zákonné opatření nahrazující neschválenou novelu daňových zákonů. Před "rozpočtovými turbulencemi" senátory ve čtvrtek důrazně varoval i nynější ministr financí v demisi Jan Fischer.
Do balíčku změn, který senátoři ve čtvrtek odmítli kvůli nesouhlasu s daňovým osvobozením dividend, totiž jeho autor, exministr financí Miroslav Kalousek, zařadil dva vzájemně nesouvisející okruhy změn. Materiál pak pojmenoval jako "změna daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva" a spoléhal na to, že kvůli blížící se účinnosti nového občanského zákoníku musí projít.
Jedna polovina odmítnutého balíčku byla vlastně částí původní Kalouskovy "daňové reformy". Vedle nekonfliktních změn (jako zvýšení limitu pro osvobození příležitostných příjmů nebo zvýšení limitu pro odpočty u darů) obsahovala i daňové osvobození příjmů z dividend nebo zvýhodnění investičních fondů. A právě kvůli obavám z "tunelu", respektive z masové přeměny obchodních společností na mnohem méně zdaněné fondy, senátoři zamítli návrh jako celek.
Teprve druhou část balíčku tvořily politicky neutrální úpravy, které by si tak jako tak vyžádal nový občanský zákoník či nový zákon o obchodních korporacích (nástupce obchodního zákoníku). Nové kodexy soukromého práva začnou být účinné už od ledna 2014 a daňové zákony na to musí reagovat, aby nevznikly terminologické rozpory nebo právní vakuum. Je totiž velice pravděpodobné, že při nejasnostech nebo absenci zákona by se soudy zastaly poplatníků.
Domácnost, nemovitosti, dědění i cenné papíry
Online deník Aktuálně.cz se podrobněji podíval na některé konkrétní problémy, jaké v praxi hrozí.
Nový občanský zákoník oproti svému předchůdci například neobsahuje definici domácnosti. S tímto pojmem přitom pracuje zákon o daních z příjmů jako s podmínkou pro nárok na daňové slevy na dítě či vyživovanou manželku a pro daňový odpočet u hypoték. Pokud by od 1. ledna 2014 zmizela definice domácnosti a neobjevila se do té doby přímo v daňovém zákoně, mohlo by tyto slevy uplatnit více lidí než dosud. Jen na dani z příjmů by tak stát přišel o miliardy korun.
Další ztráty - podle současného ministra financí Jana Fischera přes pět miliard jen u obecních rozpočtů - hrozí kvůli jinému vymezení pojmu nemovitá věc. Podle nového občanského zákoníku se například stavba stává součástí pozemku, na což musí reagovat i daňové zákony. Stejně jako třeba na nový institut vzájemného darování - nereagování na něj by zúžilo rozsah předmětu daně z převodu nemovitostí, u dalších daní by pak jeho úprava úplně chyběla. Další zásadní změny přináší nový občanský zákoník v oblasti dědického práva.
K výpadku může dojít třeba také u cenných papírů. Nový občanský zákoník totiž nově rozlišuje mezi cennými papíry a zaknihovanými cennými papíry, takže by došlo k zúžení stávajícího zdanění.
Daňové zákony musí včas reagovat i na staronové instituty občanského zákoníku jako pacht (velice zjednodušeně řečeno druh nájmu), výprosa (druh půjčky) či závdavek (způsob zajištění závazku).
Škrtnout dividendy nestačí
Přestože opoziční senátoři dávali najevo, že by Kalouskův balíček přijali jako celek, pokud by se vyškrtla jen část týkající se zdanění dividend a zvýhodnění fondů, není takový postup reálný. Sám senát ji totiž vyškrtnout nemůže. A po rozpuštění sněmovny smějí senátoři přijmout zákonné opatření jen ve věcech, které nesnesou odkladu. Tuto podmínku sice splňují body slaďující legislativu s občanským zákoníkem, nikoliv však další, byť bezkonfliktní změny jako vyšší limit pro daňové osvobození u darů nebo příležitostných příjmů.
Vybrat přitom z Kalouskova balíčku rychle a přitom legislativně bezchybně jen "neodkladnou" část přitom nebude tak jednoduché. Přesto je pravděpodobné, že to ministerstvo a následně senátoři stihnou. Výpadek dalších miliard korun by ve státním rozpočtu, jehož deficit má letos i v příštím roce přesáhnout sto miliard, byl hodně znát.