Čeští zbrojaři zažívají zlom: Jsou zpět v éře "Made in ČSSR"

Jan Gazdík Jan Gazdík
19. 5. 2015 16:20
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, který začal v Brně, dokládá úspěšný návrat českých firem na zahraniční trhy. Nezrodil se však ze dne na den.
Foto: Vojtěch Marek

Praha/Brno - Česko se znovu stává významným exportérem zbraní. Svědčí o tom i mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, který v úterý začal v Brně.

Představí se na něm zhruba tři stovky firem z dvaceti zemí. Vévodí mu dvě, obě z České republiky: Excalibur Army a Tatra Export. 

Návrat tuzemských zbrojařů na světové trhy se ale nepovedl ze dne na den. Naopak. 

Po těžkých začátcích po pádu komunistického režimu a rozdělení Československa se firmám z Česka daří hlavně v poslední době. "V posledních měsících jsme dospěli ke zlomovému bodu: český zbrojní průmysl je po letech útlumu na pronikavém vzestupu. I s nemalou pomocí státu. Stáváme se opět významným výrobcem, a tedy i exportérem zbraní," tvrdí šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

"Tato tradice tu ostatně vždy byla - ať už v dobách Rakouska-Uherska, či první republiky," připomíná.

Unikátní technologie

Někdejší ztracené pozice Česko získává především díky sofistikovaným zbrojním technologiím s vysokou přidanou hodnotou přesného strojírenství a elektrotechniky.

Zjednodušeně řečeno: v Česku se už nevyrábí stovky a tisíce tun pouhého "železa". Jedním z mnoha příkladů je zmrtvýchvstání pardubické firmy ERA - výrobce unikátních pasivních radarů.

ERA - ještě v roce 2010 ve vlastnictví Američanů v úpadku - dnes exportuje do 55 zemí, má zakázky od NATO za stovky milionů korun a její celkový roční obrat se blíží miliardě.

"Americkou epizodu" má za sebou i kopřivnická tatrovka: ještě nedávno byla v konkurzu, nyní se, už s českými majiteli a nemalou podporou státu, vrací na indický trh. Ve hře jsou například dodávky na 388 speciálních nákladních vozů pro indickou armádu v hodnotě 80 milionů USD.

Od příštího roku by pak česká automobilka ráda do Indie ročně dodávala komponenty na montáž až 700 terénních nákladních vozů.

"V Indii jde o první z mnoha smluv. Vynikající kvalitu tatrovek však oceňují i Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty, a jsou za ně proto ochotny dobře zaplatit," říká náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, jenž doprovázel svého šéfa Martina Stropnického na cestě do Indie.

Tatrovky pro Indii

Indie s jednou a čtvrt miliardou obyvatel a jednou z největších armád světa je podle náměstka Kuchty zároveň jedním z "nejhladovějších" trhů pro obranný průmysl. A odpovídá tomu i objem dodávek.

"Česká nákladní auta Tatra slouží v indické armádě jako žádané nosiče zbraňových systémů - například pro rakety středního doletu BRAHMOS. Indové jsou s tatrovkami spokojeni, zejména kvůli unikátnímu páteřovému podvozku ideálnímu do tamního obtížného terénu," vysvětluje Kuchta motivy, proč se Indové s Čechy na obnovení dodávek dohodli.

Pro indickou vládu bylo při jednání klíčové, aby jí čeští politici potvrdili, že automobilka Tatra má už nové vlastníky.

Nejenže předchozí američtí spoluvlastníci nepřinesli podle Kuchty do Tatry Kopřivnice nic dobrého a vedli ji ke krachu. Kumar Rishi, který zprostředkovával dodávky tatrovek do Indie, byl navíc obviněn indickými vyšetřovateli z korupce, takže se dodávky českých vozidel pro indickou armádu okamžitě zastavily.

"Tatře to v Indii udělalo velmi špatné jméno. Byla to hodně trpká zkušenost," dodává náměstek Kuchta, který teď lobbuje s ministrem obrany za firmy (i ty letecké) českého obranného průmyslu například v Brazílii.

Korejská inteligentní munice

České zbrojovky ale uspěly ještě v něčem: přední světové zbrojovky mají zájem o tuzemské výrobní kapacity.

Průlomem je například zájem Jižní Koreje o přenesení výroby vysoce přesné inteligentní dělostřelecké munice do Česka. Vyrábělo by se nejen pro českou armádu, ale i pro evropské spojence v NATO.

Jižní Korea dosáhla podle Kuchty stadia, kdy uspokojila potřeby vlastní armády na vysoce přesnou inteligentní munici. Takže se rozhlíží po zemích, kam by přenesla své výrobní kapacity, případně našla schopné výrobní partnery ke spolupráci.

"Jihokorejci vložili obrovské prostředky do výzkumu, takže chtějí získat zpět alespoň část investic. A Česko si vybrali kvůli tradici i velmi kvalitní produkci jeho zbrojovek," objasňuje Kuchta.

Praha teď detailněji jedná se čtyřmi velkými jihokorejskými firmami. Jižní Korea je mimochodem v tuzemsku největším mimoevropským investorem.

Spolupráce s Američany

Znovuzrození českého zbrojního průmyslu dobře ilustruje největší tuzemská zbrojovka Excalibur Group (až donedávna zaujímalo tuto pozici Aero Vodochody) s ročním obratem přes 5 miliard korun.

Její divize Excalibur Army měla za rok 2006 tržby 625 milionů. Loni už 1,5 miliardy korun.

Irák, Indie, Nigérie - tam všude budou v následujících třech letech směřovat stovky jejích opravených tanků a obrněných transportérů sovětské či české provenience (samohybná kanónová houfnice DANA či raketomet Grad).

Firma ale vyrábí a prodává i zbraně nové.

Od americké zbrojovky General Dynamics (GD) nedávno získala licenci na výrobu a servis obrněných vozidel Pandur pro státy NATO.

Vůbec první zakázkou bude pozáruční servis 107 obrněnců pro českou armádu za 182 milionů korun. Společnost se navíc uchází o dodávku dvou desítek štábních a velitelských pandurů za více než jednu miliardu korun.

"Kontrakt s General Dynamics na nás zároveň upozorní i jiné zahraniční skupiny, které hledají výrobního partnera v našem regionu v určitém oboru. Spojenectví s General Dynamics Land Systems Europe nemusí být naše poslední partnerství s renomovanou zahraniční firmou," říká majitel Excaliburu Jaroslav Strnad.

Návrat na staré trhy

"Vracíme se do mnohých původních teritorií Made in Czechoslovakia, kde Československo mělo silné pozice," vysvětluje výkonný ředitel Excalibur Group Petr Němec.

Svá teritoria ale rozšiřují i další firmy. Zbrojovka Uherský Brod například v roce 2006 vyrobila 110 000 ručních palných zbraní (tržby za 1,2 miliardy), loni už 260 000 zbraní s tržbami za 3,3 miliardy.

S útočnou puškou BREN (optika z Meopty Přerov) se navíc firma v Indii probojovala až do užšího finále. "A máme tam poměrně slušnou šanci uspět," tvrdí šéf firmy Lubomír Kovařík.

Nejisté bezpečnostní poměry ve světě se promítly i do růstu obratu pardubické Explosie a.s., vlastněné státem. A to šedesátiprocentním nárůstem tržeb.

Kromě průmyslových trhavin se firma zaměřuje i na ty vojenské či širokou škálu střelných prachů do munice. "Exportujeme do desítek zemí. Náš vlastník stát se za nás nemusí stydět," říká obchodní ředitel firmy Pavel Bulant.

"Zbraně mohou zabránit tragédiím či intervencím agresorů. Záleží i na tom, kdo a komu zbraně prodává a jak s nimi uživatel zachází," tvrdí náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy