Foto: Místo s výbušnou atmosférou. Tady se vyrábí Semtex

Foto: Místo s výbušnou atmosférou. Tady se vyrábí Semtex
Jsme v nitru továrny na trhaviny Explosia.
Areál, který začal vznikat už ve 20. letech 20. století, je celý ukryt v hlubokém lese, který má ochránit jednotlivé objekty před případnou explozí.
"Trvalo mi tři roky, než jsem se tu zorientoval," popisuje tajuplnou továrnu Zbyněk Akštein, šéf výzkumu a vývoje v Explosii.
Společně s výzkumníkem Ladislavem Říhou nám popisují historii plastické trhaviny Semtex. Ta růžová cihlička na stolku není dortík.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
Aktualizováno 3. 1. 2015 14:29
V Semtíně na předměstí Pardubic sídlí továrna, kterou proslavila výroba plastické trhaviny známé pod názvem Semtex. Připomeňte si jednu z nejlepších fotoreportáží Aktuálně.cz roku 2014.

Semtín - Firma Explosia, která je akciovou společností ministerstva financí, je ve světě známa především trhavinou Semtex, kterou stále dodává na trh.

Malotonážní množství trhaviny podnik vyrábí i ve speciálních aplikacích pro civilní i vojenský sektor. 
Například listové trhaviny se používají na svařování kovů, speciální nálože zase umí přeříznout silné ocelové pláty.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy