Hotely a restaurace drtí krom krize i konkurence a DPH

Ekonomika Ekonomika
7. 12. 2009 16:42
Tržby letos vražedně klesaly a příští rok prý nebude lépe.
Největší pokles zájmu trápí dražší restaurace. Ilustrační foto.
Největší pokles zájmu trápí dražší restaurace. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dost neradostnou budoucnost před sebou vidí majitelé i zaměstnanci českých hotelů a restaurací. Informovala o tom dnes Asociace hotelů a restaurací. Podle ní bude letošní pokles tržeb pokračovat nejméně stagnací.

"Pokud jsme se už dostali na dno, pak křivka vývoje bude mít tvar písmene L," uvedl generální sekretář asociace Václav Stárek.

Hotely podle něj kromě zmenšujícího se počtu hostů trápí i silný tlak konkurence. Asociace odhaduje, že jen v letošním roce přibylo v Česku téměř 8 tisíc nových pokojů. Největší síle konkurence čelí majitelé pražských hotelů, kam letos přišly další světově rozšířené řetězce.

Přitom výnosy na jednotlivý pokoj letos klesly o 35 procent, což u čtyřhvězdičkových hotelů představuje tržbu 1000 korun za pokoj. Prezident asociace varoval, že řada hotelů z trhu zmizí a o práci přijdou tisíce lidí zaměstnaných ve službách.

Restauratéři jsou ve svých údajích ještě konkrétnější. Podle nich hrozí, že pokud nepřejdou restaurace do skupiny služeb s nižším DPH, může o práci přijít až devět tisíc lidí. Při odhadu vychází ze studie Univerzity Karlovy.

Nejohroženější jsou při tom velké restaurace s vyššími cenami. Zástupci asociace informovali, že restaurace kvůli snaze lidí šetřit a ubývajícímu počtu turistů letos přijdou asi o osm miliard na tržbách v porovnání s loňským rokem.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy