Praha - Obliba chytrých telefonů a tabletů sice neustále roste, lidé je ale nejsou zvyklí chránit před viry tak, jako své počítače.
ČTK to řekl vědecký ředitel antivirové firmy AVG Karel Obluk s tím, že většina hackerských útoků bude letos mířit právě na smartphony a tablety.
"Zhruba třetina uživatelů chytrých telefonů nemá žádné povědomí o bezpečnostních rizikách jejich používání. Antivirový program pak používá jen 29 procent uživatelů," uvedl Obluk.
Nejvíce ohrožený je podle něj operační systém od Google Android. Jeho obliba roste a navíc podle Obluka vzniká díky otevřenému vývojovému prostředí Androidu velké množství aplikací, které se téměř nekontrolovaně dostávají na trh.
Hackeři přitom v mobilech s operačním systémem nejčastěji pátrají po citlivých datech. "Je zajímavé, kolik manažerů si například stahuje citlivá data z dobře zabezpečených počítačů na téměř nezabezpečená mobilní zařízení," dodal Obluk.
Další formou útoku může být například odeslání dárcovské SMS z napadeného mobilu. Při odesílání částek v řádu jednotek korun měsíčně si uživatel dlouhou dobu nemusí ničeho všimnout.
V laboratorních podmínkách se podle Obluka již objevila aplikace, která je schopná z telefonického rozhovoru klienta s bankou rozeznat diktované údaje o účtu nebo kreditní kartě a ty pak z telefonu odeslat na jiný přístroj.
Nebezpečí uživatelům hrozí i kvůli stále oblíbenějším přístupům z mobilních zařízení na Facebook a další sociální sítě. Počet škodlivých kampaní na Facebooku se přitom za poslední rok zvýšil trojnásobně.
Nebezpečí Facebooku podle Obluka spočívá v tom, že jej uživatelé považují za domácí prostředí, kde jsou mezi přáteli. Například dvě třetiny uživatelů kliknou na odkaz, o kterém si myslí, že jim jej poslal přítel na Facebooku.