Firmy nevěří, že bude lépe. A Češi v pesimismu vedou

Veronika Skálová Veronika Skálová
3. 3. 2009 21:06
Nejhorší obavy mají čeští výrobci z vývoje zaměstnanosti, růžově nevidí ani množství nových zakázek
Při stavbě mají absolutní přednost výrobní haly a linky. Záchody, šatny a kanceláře vedení se budou stavět až na konec.
Při stavbě mají absolutní přednost výrobní haly a linky. Záchody, šatny a kanceláře vedení se budou stavět až na konec. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Nejčerněji z jedenácti zemí Evropské unie vidí své vyhlídky na letošní rok výrobní firmy v České republice. Vyplývá to z průzkumu společnosti KPMG, která oslovila více než 3700 firem.

Pesimismus či optimismus prezentuje KPMG na škále od +100 do -100 bodů, přičemž nula znamená neutrální pohled na konkrétní aspekt. Kladné hodnoty vyjadřují optimismus, záporné pesimismus. Čeští obchodníci hodnotili téměř všechny sledované aspekty nejpesimističtěji ze všech.

Nejhůř vidí vývoj zaměstnanosti s negativními 57,6 bodu a šance na nové zakázky - přidělili jim záporných 47,6 bodu. "Pro rok 2009 předpovídají výrobci v EU celkový pokles nových zakázek. Hodnocení se dostalo za pouhý půlrok od posledního výzkumu z kladných 13,2 bodů na záporných 8,1 bodu," poznamenal Otakar Hora, partner společnosti KPMG Česká republika.

Pesimisty jsou všichni

Stejně tak prorokují výrobci z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Irska, Španělska, Rakouska, Nizozemí, Řecka, Polska a Česka celkový pokles objemu práce. Zatímco před dvěma lety výrobci hodnotili budoucnost 56,3 kladnými body, nyní už jí dávají 10,2 záporných, pesimistických bodů.

"Pokles sentimentu posiluje rýsující se obraz zdlouhavé recese ve výrobním sektoru Evropské unie. Zisky budou klesat s tím, jak klesá poptávka, a společnosti snižují ceny, aby povzbudily objemy prodejů. Současně se výrazně zhoršilo očekávání vývoje investic a nezaměstnanost," vysvětlil Hora.

Právě vyhlídky na zaměstnanost ve výrobě dopadly celkově v průzkumu nejhůř ze všech hodnocených oblastí. Hodnota se propadla 35,4 bodu pod nulu. "Výrobci plánují omezit počet pracovních sil, což se odráží především v tom, že očekávají snížení aktivit a výnosů. Ty navzdory nižším vstupním cenám mají mít negativní dopad na zisky a obchodní investice," podotkl Hora.

Jediné dvě oblasti výzkumu, kde se čeští výrobci neprojevili jako největší pesimisté, byly kapitálové výdaje a výzkum a vývoj. "Nejvíce pokles kapitálových výdajů očekává Irsko. Výdaje na výzkum a vývoj pak nejčerněji vidí Francouzi bezprostředně následovaní Českem a Řeckem," dodal Hora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy