Finance: Opravujeme. Ekonomice se bude dařit lépe

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
21. 7. 2011 11:22
Ministerstvo zlepšilo předpověď růstu ekonomiky, očekává jeho další zrychlení

Praha - České ekonomice se letos i v příštím roce povede lépe, než ministerstvo financí předpokládalo letos v dubnu. Vývoj hrubého domácího produktu na letošní rok ministerstvo v čerstvé prognóze zvýšilo z původních 1,9 procenta na 2,5 procenta.

Na stejnou úroveň, tedy 2,5 procenta, zvýšilo ministerstvo i odhad růstu HDP pro příští rok, ještě v dubnu předpokládalo jeho růst o 0,2 procentního bodu pomalejší.

Důvodem zlepšení prognózy je vývoj ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí, který překonal očekávání.  "V letech 2011 a 2012 by měl být ekonomický růst tažen zahraničním obchodem," uvádí predikce.

Pro další roky očekává ministerstvo financí další zrychlení růstu, v roce 2013 na 3,3 procenta a o rok později na 3,9 procenta.

Výhledy ministerstva jsou optimističtější než odhady České národní banky. Ta ve své květnové prognóze naopak zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta, pro příští rok zhoršila odhad na 2,8 procenta. Novou prognózu zveřejní 4. srpna.

Zvýší se i inflace

Inflaci ministerstvo očekává letos i příští rok ve srovnání s předchozími odhady vyšší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 2,3 procenta proti původně předpovídaným 2,1 procenta. V roce 2012 by měla inflace stoupnout až na 3,5 procenta kvůli postupnému sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty.

Zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti procent na 14 procent podle ministerstva zvýší inflaci o 1,1 procentního bodu. "Počítáme s plným promítnutím do spotřebitelských cen," uvedli analytici ministerstva financí. Od roku 2013 by měl být následně zavedena jedna sazba DPH ve výši 17,5 procenta.

Počty nezaměstnaných klesnou

Nižší letos i příští rok odhaduje ministerstvo financí nezaměstnanost. Letos by měla klesnout na 6,7 procenta z loňských 7,3 procenta. V roce 2012 pak úřad předpokládá její pokles na 6,4 procenta.

"Optimističtější pohled na vývoj nezaměstnanosti umožňují zejména zlepšující se strukturální charakteristiky trhu práce a očekávaný hospodářský růst, přispět by měly i nové úpravy legislativy," uvádí prognóza.

Naopak pesimističtější je v případě letošní spotřeby domácností. Zatímco v minulé prognóze očekávalo ministerstvo pro letošek zvýšení spotřeby o 0,7 procenta, nyní počítá s růstem o 0,5 procenta. Naopak v příštím roce by spotřeba domácností měla stoupnout o dvě procenta proti dříve odhadovaným 1,9 procenta.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy