Finance: Opravujeme. Ekonomice se bude dařit lépe

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
21. 7. 2011 11:22
Ministerstvo zlepšilo předpověď růstu ekonomiky, očekává jeho další zrychlení

Praha - České ekonomice se letos i v příštím roce povede lépe, než ministerstvo financí předpokládalo letos v dubnu. Vývoj hrubého domácího produktu na letošní rok ministerstvo v čerstvé prognóze zvýšilo z původních 1,9 procenta na 2,5 procenta.

Na stejnou úroveň, tedy 2,5 procenta, zvýšilo ministerstvo i odhad růstu HDP pro příští rok, ještě v dubnu předpokládalo jeho růst o 0,2 procentního bodu pomalejší.

Důvodem zlepšení prognózy je vývoj ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí, který překonal očekávání.  "V letech 2011 a 2012 by měl být ekonomický růst tažen zahraničním obchodem," uvádí predikce.

Pro další roky očekává ministerstvo financí další zrychlení růstu, v roce 2013 na 3,3 procenta a o rok později na 3,9 procenta.

Výhledy ministerstva jsou optimističtější než odhady České národní banky. Ta ve své květnové prognóze naopak zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta, pro příští rok zhoršila odhad na 2,8 procenta. Novou prognózu zveřejní 4. srpna.

Zvýší se i inflace

Inflaci ministerstvo očekává letos i příští rok ve srovnání s předchozími odhady vyšší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 2,3 procenta proti původně předpovídaným 2,1 procenta. V roce 2012 by měla inflace stoupnout až na 3,5 procenta kvůli postupnému sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty.

Zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti procent na 14 procent podle ministerstva zvýší inflaci o 1,1 procentního bodu. "Počítáme s plným promítnutím do spotřebitelských cen," uvedli analytici ministerstva financí. Od roku 2013 by měl být následně zavedena jedna sazba DPH ve výši 17,5 procenta.

Počty nezaměstnaných klesnou

Nižší letos i příští rok odhaduje ministerstvo financí nezaměstnanost. Letos by měla klesnout na 6,7 procenta z loňských 7,3 procenta. V roce 2012 pak úřad předpokládá její pokles na 6,4 procenta.

"Optimističtější pohled na vývoj nezaměstnanosti umožňují zejména zlepšující se strukturální charakteristiky trhu práce a očekávaný hospodářský růst, přispět by měly i nové úpravy legislativy," uvádí prognóza.

Naopak pesimističtější je v případě letošní spotřeby domácností. Zatímco v minulé prognóze očekávalo ministerstvo pro letošek zvýšení spotřeby o 0,7 procenta, nyní počítá s růstem o 0,5 procenta. Naopak v příštím roce by spotřeba domácností měla stoupnout o dvě procenta proti dříve odhadovaným 1,9 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy