Czech 2011 GDP estimate revised from 1.9 to 2.5 pct

Aktualne.cz
21. 7. 2011 20:19
Same growth expected for 2012. Growth will be driven by foreign trade, says finance ministry
Foto: Aktuálně.cz

Prague - The Czech Finance Ministry revised its 2011 GDP growth estimate to 2.5 percent from the 1.9 percent estimated in April.

In 2012, the Czech economy will grow at the same pace, believes the ministry. In April, it had said the 2012 growth will be slightly weaker - 2.3 percent.

The Finance Ministry explained the upward revision by better-then-expected economic development in the first quarter of 2011.

Read more: Czech industrial growth beats all estimates

"In 2011 and 2012, the economic growth will be driven by the foreign trade," the ministry said in its report.

Read more: Pulled by German boom: 2010 in Czech economy

In years after that, the GDP growth should further accelerate: to 3.3 percent in 2013 and 3.9 in 2014.

The Finance Ministry appears to be more optimistic in its prognosis than the Czech National Bank. In May, the bank downwardly revised its GDP estimate to 1.5 percent in 2011 and 2.8 in 2012.

Inflation

The Finance Ministry also revised its estimate of the inflation in 2011 and 2012. In 2011, the inflation is expected to reach 2.3 percent, slightly more than the originally estimated 2.1 percent. In 2012, the inflation will increase to 3.5 percent, mostly because of the effect of the planned unification of the VAT rates on consumer prices, said the ministry.

Read more: Czech govt coalition fails to agree on VAT hike

Also, the ministry expects the unemployment to decrease both this year and in 2012. This year, it is expected to decrease to 6.7 percent, from the 7.3 registered last year. In 2012 it will further decrease to 6.4 percent. The ministry cited improving structural characteristics of the Czech labor market, expected economic growth, and reforms as the main reason for its optimistic estimate.

On the other hand, the ministry downwardly revised its estimate of household consumption, from 0.7 percent to 0.5 percent in 2011. However, in 2012 the indicator is expected to grow by 2 percent.

Read more: Economic confidence in Czech Republic slightly down

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy