Další veletoč s DPH: Vyšší nebude, vláda se neshodla

Kateřina Eliášová
20. 7. 2011 14:00
Kvůli novým požadavkům VV se narychlo sešli koaliční vyjednavači, jednání selhalo
Návrh ministra financí Miroslava Kalouska se nelíbí Věcem veřejným.
Návrh ministra financí Miroslava Kalouska se nelíbí Věcem veřejným. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jak velkou daň z přidané hodnoty budeme příští rok platit? Vládní politici, kteří už během jara veřejně avizovali hned několik "definitivních" sazeb a s létem přidali další možnost - 19 % - se ve středu na "nové DPH" neshodli.

Novou úpravu plánoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Právě ten prosazoval růst na 19 procent. 

Proti se postavily Věci veřejné, které zvýšení podmiňovaly vyšším zdaněním bohatých a vyššími firemními daněmi. To se zas nelíbilo ODS a TOP 09.

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) se proto přikloní k variantě rozpočtu, která počítá s DPH ve výši 20 procent, přičemž nižší sazba bude 14 procent.

Znamená to, že ministr dopravy Pavel Dobeš nedostane přislíbených 10 miliard korun. Schodek rozpočtu by pak podle Kalouskových plánů měl být 105 miliard korun. Ministři Věcí veřejných podle informací Aktuálně.cz pro návrh rozpočtu nehlasovali.

Jednání koalice bylo podle jeho účastníků velmi bouřlivé. Šéfposlanec Věcí veřejných Vít Bárta médiím ráno před jednáním sdělil, že VV trvají na zvýšení zdanění lidem, kteří vydělávají více než 90 tisíc korun. Jejich platy by se podle Bártových představ danily 30 procenty. Na koaliční schůzce však nakonec tuto svou vizi vyjednavači nepředstavili a pouze odmítli vyšší DPH.

VV: O rozpočtu chceme ještě jednat

Koaliční jednání přerušilo jednání vlády, která ve středu mimo jiné schvalovala právě rozpočet na příští rok.

Kalousek v návrhu na příští rok počítá se zachováním schodku 105 miliard korun za cenu výrazných škrtů na jednotlivých ministerstvech. Zároveň však připravil variantní řešení, které by srazilo deficit rozpočtu až na 95 miliard. 

"Druhá varianta je ambicióznější, zrychlovala by snižování deficitu a byl by zcela eliminován deficit na důchodovém účtu. Přiznám se, že já této variantě fandím," řekl po pondělním koaličním jednání. V nižší, desetiprocentní sazbě měly zůstat pouze knihy, tisk a léky. Tuto variantu však VV odmítly. 

S koaličními partnery chce nejmenší vládní strana o prioritách rozpočtu a rozdělení peněz pro jednotlivá ministerstva ještě jednat. Nelíbí se jim, že doprava bude hospodařit "pouze" s dvaceti miliardami korun. VV zatím neobjasnily, jak budou její ministři a poslanci hlasovat při definitivním schvalování rozpočtu na podzim.

"Je to pro mě velké překvapení, VV mluví jinak na veřejnosti a jinak na koaličním jednání, kde na dotaz premiéra Vít Bárta prohlásil, že jsou připraveni takto dohodnutý rozpočet podpořit," reaguje na prohlášení VV koaliční vyjednavač za TOP 09 Petr Gazdík.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy