"Jde o správný úmysl, protože zemědělci buď vlastní slady nemají, nebo ty, co mají, jsou nevyhovující. Není možné v nich dlouhodobě zachovat kvalitu uskladněných produktů," uvedl Michal Pospíšil, tajemník Asociace soukromého zemědělství. Možnost uskladnit úrodu je přitom důležitá pro omezení závislosti zemědělců na profesionálních skladovatelích, většinou podnicích zemědělského zásobování a nákupu (ZZN).
Peníze nejen na sila
"Problém je, že podpora není koncentrována pouze na výstavbu sil," upozorňuje ale Pospíšil. Součástí nové možnosti dotací v rámci operačního programu zemědělství je totiž také nákup čističek, sušáren, velínů nebo výstavba horizontálních hal pro skladování máku. Vzhledem k tomu že podle informací Aktuálně.cz je na tyto dotace vyčleněno 300 milionů korun, mnoho sil si za to asi zemědělci při tak širokých možnostech využití peněz nepostaví.
Podpory na rekonstrukce a výstavbu kvalitních sil neodmítá ani Českomoravské sdružení organizací ZZN. Vadí mu však, že dotaci mohou využít jen zemědělci, ačkoli podniky zemědělského zásobování, které vlastní rozhodující skladovací kapacity v Česku, by potřebovaly modernizovat svá sila také.
"Vzhledem k tomu, že ministerstvo se stále ještě nevzdalo myšlenky na výstavbu státních obilních skladů, kde se také počítá s dotační podporou, jde o diskriminaci jedné podnikatelské skupiny v oblasti sladování zemědělských surovin na úkor jiných," zlobí se ředitel sdružení Jiří Zedník. Na tento přístup ministerstva si skladovatelé písemně stěžují u Evropské komise v Bruselu.
Pravidla až v únoru
Ta ostatně musela program na výstavbu sil schvalovat extra. Původně totiž v operačním programu vlády tato možnost zahrnuta nebyla. Program ovšem výhradně počítá s tím, že dotace mohou dostat jen podnikatelé, jejichž příjmy pocházejí primárně ze zemědělské prvovýroby. Přesná pravidla pro zařazení do programu budou podle mluvčího Ministerstva zemědělství Tomáše Loskota známá v polovině února.
Autor je spolupracovníkem redakce