Dnešní čísla zcela potvrzují nový trend v tuzemském bankovnictví: finanční ústavy se stále více věnují malým a středním firmám, zatímco velké korporace se dostávají do pozadí.
A tak zatímco úvěry poskytnuté právě těmto menším společnostem meziročně vzrostly o sedmnáct procent, velké podniky si z České spořitelny "odnesly" od ledna do září o 7,6 procenta peněz méně, než v loňském roce.
Do této oblasti financování se nevrhá jen spořitelna. Stejně postupují i další velké banky jako ČSOB či Komerční banka. Některé z nich si kvůli tomu dokonce sami musí shánět dodatečné zdroje peněz, aby boom malého a středního podnikání byly schopny profinancovat.
Na vzestupu jsou ale i úrokové příjmy obecně. Z těch si tuzemská banka s největším počtem poboček, tedy Česká spořitelna, připsala asi 15,5 miliardy korun.
Dobrá investice
Česká investice do spořitelny se rakouské Erste Bank ovšem slušně vyplácí. Vždyť z české kotliny jí teče téměř čtyřicet procent jejího čistého zisku. Zatímco rakouská Erste do září vykázala čistý zisk asi 18,4 miliardy korun, 7,35 miliardy z nich patřilo České spořitelně.
Ovšem nárůst čistého zisku domácí banky už není tak "příjemný" - oproti loňskému roku vzrostl o slabých 1,9 procenta.
"Důvodem je velká základna z loňského roku, kdy jsme například rozpouštěli rezervy, což se na čistém zisku projeví," řekla deníku Aktuálně.cz tisková mluvčí banky Klára Gajdušková.
Podle jejích slov ale stále zůstává cíl, který si vedení České spořitelny dalo. Tím je roční nárůst čistého zisku o deset procent.
Burza není spokojena
Stále oblíbenější jsou ale mezi klienty i služby spojené s investováním do cenných papírů. Nejdynamičtější oblastí pro banku tak jsou provize z umisťování peněz do podílových fondů, ze správy aktiv a brokerské poplatky.
Ovšem právě obchodníci s akciemi jsou s výsledky nespokojení a Erste Bank to na pražské burze dali pořádně pocítit. Klesá sice celý trh, ovšem akcie Erste Bank propadají třikrát více než ostatní tituly.