Drahá ropa postihla i Česko. Nafta letí prudce nahoru

Red Eko
22. 5. 2008 13:50
Nafta stojí v průměru 33,93 koruny/litr
Benzinová pumpa Esso na Evropské v Praze
Benzinová pumpa Esso na Evropské v Praze | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ropa láme na světových trzích rekord za rekordem. Nyní se strmý růst jejích cen začal citelněji projevovat i v České republice. Jen za posledních deset dní poskočila cena nafty o 1,6 koruny, jak vyplývá ze statistik CCS.

Rychlý růst cen nafty a benzinu v Česku začal minulý týden, kdy nafta zdražila o 94 haléřů, benzin pak o 66 haléřů. Rychlé zdražování pokračuje i tento týden. Nafta jen od pondělka podražila o 65 haléřů. Benzin prozatím zdražoval o něco méně - celkem o 21 haléřů.

Řidiči na českých silnicích tak tankují naftu průměrně za 34,04 Kč, přičemž ještě před deseti dny to bylo "jen" 32,44 Kč. Cena benzinu poskočila za posledních deset dní z 31,24 Kč na současných 32,14 Kč.

Vyšší ceny ropy se projeví téměř všude

Analytici v případě pohonných hmot s dalším zdražováním počítají. Táhne je nahoru cena ropy, která ve čtvrtek překonala hranici 135 dolarů za barel.

"Situace na ropném trhu je nyní velice nepříjemná, protože velký pomocník české ekonomiky a českých motoristů, americký dolar, zatím neoslabuje tolik, aby byl tím starým dobrým polštářem působícím proti růstu ceny černého zlata," řekl analytik Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Vysoké ceny se podle něj dostanou do celé ekonomiky, chybějící dolarový polštář pocítí nejen autodopravci, ale díky propojenosti s cenami zemního plynu a elektřiny také všechna energeticky náročná odvětví. "Kromě těžkého průmyslu, který musí v zimě topit a v létě chladit haly, také pekaři, textiláři i drobní maloobchodníci. Ceny se dostanou i do služeb," dodává Procházka.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy