Londýn/New York - Diamanty mohou být navždy, jejich kupci jsou ale o něco přelétavější. Po dvou desetiletích prakticky nerušeného růstu cen a poptávky zažívá celosvětový byznys s těmito drahými kameny útlum.
Jak napsal list International Herald Tribune, maloobchodní prodej se ve Spojených státech - které tvoří téměř polovinu světové poptávky po diamantech - propadl od konce minulého roku přibližně o 20 procent. Ceny po celém světě spadly od svého vrcholu v září loňského roku zhruba o 30 procent.
Například proslulé klenotnictví Tiffany má teď problémy prodat své zásoby, i když už ceny srazilo. Největší producent De Beers zase prodloužil pracovníkům jednoho z největších diamantových dolů v Botswaně vánoční svátky, aby úpadek v poptávce potlačil.
Nenaplnily se ani naděje, že mezeru v poptávce zaplní rostoucí bohatství v Indii a Číně. Také asijský kontinent totiž ovládla ekonomická recese.
"Celý průmysl se kvůli recesi zastavil," uvedla pro list londýnská analytička Christine Gordonová. "Bude to ještě chvíli trvat a mezitím bude nutné omezení produkce."
Výhled pro producenty je špatný, poptávka ještě klesne
De Beers se minulý týden nechal slyšet, že prodej v posledním čtvrtletí zpomalil a rok 2009 bude pro tohoto producenta, který se na trhu s diamanty podílí asi ze 40 procent, nemalá výzva. Ještě v srpnu přitom téměř ani nestíhal diamanty ze země dolovat. Problémy mají rovněž další producenti i klenotnictví.
Do ekonomických obtíží se kvůli tomu mohou dostat i státy na diamantech závislé, jako je Botswana či Angola.
Nejbližší výhled pro ně nevypadá nejlépe. Podle manažera izraelské průmyslové společnosti Tacy Chaima Even-Zohara poptávka po hrubých diamantech letos klesne minimálně o 60 procent a cena se sníži o další čtvrtinu.
Podle odborníků má ale poptávka šanci na oživení, až odezní krize. Bez nových nalezišť by světu mohly nové diamanty dojít do 20 let. A nedostatek diamantů spolu s novou vlnou poptávky vytlačí ceny opět vzhůru a oživí těžbu.