Insider: Státní pojišťovna bude muset platit miliardy

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
30. 10. 2013 19:17
EGAP bude muset sáhnout do rezerv a vyplatit pojistky za projekty z předkrizových let.
Foto: Tomáš Kunc

Praha - Státní pojišťovna EGAP bude muset ještě letos sáhnout do svých rezerv a vyplatit pojistky za několik neúspěšných exportních projektů z předkrizových let. Ve hře jsou čtyři miliardy korun, z nich zhruba 2,5 miliardy má jít na ztráty státní České exportní banky, zbytek na státem pojištěné exportní úvěry sjednané u komerčních bank, napsal v středečním vydání deník Insider.

Největší suma z EGAP půjde do bank na náhradu nesplácených půjček ruských skláren, které nakupovaly technologie od české společnosti Sklostroj Turnov. Všechny problematické úvěry byly sjednány v letech 2007 až 2009, před ekonomickou krizí.

K nejproblematičtějším klientům České exportní banky patří ruská podnikatelská rodina Sadovských, jež na stavbu svých skláren dostala úvěrů hned několik, píše Insider.

Jedním z případů, který bude muset EGAP v dohledné době proplatit, je také hotel Sea World Residence v tuniském Hammametu.

Celkem 569 rekreačních apartmánů stavěla rovněž ještě před krizí česká firma PSJ. Tuniský partner, firma M.F.M., přestal splácet úvěr ve výši 300 milionů korun v roce 2011. Ukázalo se, že si banka neohlídala u tuniské právní kanceláře zástavy, jež byly za úvěr sjednané, takže - podobně jako v případě ruských skláren - nemá šanci sáhnout na majetek dlužníka, takže nezbývá než požádat o proplacení pojistky.

Mluvčí České exportní banky Věra Dušková nechtěla tyto případy potvrdit ani komentovat. "Nechci se ke konkrétním smlouvám vyjadřovat," cituje Duškovou Insider.

Čtěte v deníku Insider:

Konkrétní případy, kvůli kterým bude EGAP platit - proč se staly

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy