ČEB bojuje na východě o nesplácených 15 miliard

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
10. 10. 2013 7:14
Insider: Vymahači ČEB mají nyní na stole celkem 33 případů.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Patnáct miliard korun - na takovou sumu se šplhá objem kolabujících úvěrů, o jejichž záchranu bojuje Česká exportní banka. Oddělení ČEB zabývající se vymáháním nesplácených pohledávek má nyní na stole celkem 33 případů, napsal ve středečním vydání deník Insider.

Počet problematických půjček stoupá. "Proti loňsku je jich zhruba o polovinu víc. Nárůst ale není ani tak důsledkem zhoršující se situace u klientů, jako spíš nové strategie banky," cituje Insider Jana Švomu, který v ČEB od loňského května řídí vymáhání pohledávek. "Rizikové případy dřív a razantněji řešíme, takže se dřív dostanou na naše oddělení," vysvětluje Švoma.

Celá polovina nesplácených půjček ČEB pochází z exportních projektů, poskytnutých ruským a ukrajinským zákazníkům turnovské společnost Sklostroj. K akutním problémům patří i půjčka, poskytnutá na stavbu paroplynové elektrárny Krasavino, kterou v ruské Vologodské oblasti stavěla v roce 2004 česká PSG Investments.

Byznys v deníku Insider

Nová strategie České exportní banky - čtěte v deníku Insider

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy