Rusové žalují Českou exportní banku

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
25. 10. 2013 16:50
Státní ČEB hrozí v Rusku další problém související s nevymahatelnými pohledávkami.
Stánek České exportní banky na veletrhu v Brně.
Stánek České exportní banky na veletrhu v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní České exportní bance (ČEB) hrozí v Rusku další problém související se starými nevymahatelnými pohledávkami.

Jak píše ve svém aktuálním vydání deník Insider, ruská banka Mežtopenergobank, s níž ČEB vede v Česku arbitrážní spor, na ni v Rusku podala trestní oznámení. Viní ji z podvodného jednání.

Podle informací Insideru leží kořeny sporu v nespláceném úvěru, který ČEB poskytla před lety na stavbu cementárny v Baškirii na jižním Uralu. Majitel cementárny úvěr nesplácel, a tak ČEB prodala jeho pohledávku právě bance Mežtopenergo. Ani ta ale za ni kupní cenu neuhradila.

Následovala tedy žaloba České exportní na Mežtopenergobank u českého arbitrážního soudu - přesně podle smlouvy mezi oběma partnery.

Arbitrážní řízení není ukončeno. Jenomže ruská banka se brání, že byla při koupi pohledávky uvedena v omyl, a platit sjednanou cenu tedy nemusí. Podle ní se totiž ukázalo, že cementárna nedisponuje platnou licencí od vlády Baškirské republiky, takže nesmí vyrábět. A nebude mít tedy pohledávku z čeho hradit. "Podle Mežtopenergobank o tomto nedostatku ČEB při prodeji pohledávky věděla, kupujícímu to ale zatajila," řekl Insideru zdroj informovaný o případu.

Jde o vážné obvinění, které by ruský soud mohl klasifikovat jako pokus o podvod.

Přečtěte si celý článek Zuzany Kubátové: Jak rostou potíže ČEB s neplatiči úvěrů v Rusku a jak budou společnosti postupovat?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy