V Otázkách Václava Moravce tuto informaci sdělil šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.
"Nevím, kdy přesně. Z toho mě nezkoušejte. Od předkládání zákonů je zde především vláda," uvedl Paroubek. Podle informací deníku Aktuálně.cz už ČSSD novelu připravuje a předložena poslancům by měla být na konci března.
"Připravuji zhruba deset bodů, které mají zákon o střetu zájmů zpřesnit a upravit," řekl deníku Aktuálně.cz šéf imunitního výboru Miloslav Kala (ČSSD).
Zveřejňování majetkových poměrů
Nejvýznamnější změnou je možnost zveřejňovat informace z majetkových přiznání politiků.
"Poslanci, senátoři a členové vlády musí být připraveni na zájem médií o jejich majetkové poměry," míní Kala. Proto je podle připravovaného návrhu možné tyto informace zveřejnit.
U dalších veřejných činitelů jako jsou soudci či členové rady centrální banky by měla být nadále majetková přiznání k nahlédnutí, ale bez možnosti "bezdůvodného" zveřejnění.
"Majetkové přiznání může být například pro novináře základem pro investigativu, ale jen tak zveřejnit, že si nějaký soudce koupil jachtu, to smysl nemá," tvrdí Kala.
V návrhu pak jasně říká, že přiznání se poprvé podle těchto pravidel bude podávat až za probíhající rok.
K dalším drobným změnám patří vytvoření databáze starých přiznání či zpřísnění povinnosti informovat o "svém střetu zájmů" při hlasování jako zastupitel či poslanec.
"Jednám ještě s nevládními organizacemi jako Oživení. Navrhují, aby bylo takovéto oznámení zveřejňované a dohledatelné či aby takovouto povinnost měla i strana jako celek," říká sociální demokrat Kala.
Čunek souhlasí
Se zpřísněním a zpřehledněním zákona souhlasí také předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.
V České televizi dnes řekl, že je rozhodně pro přísnější majetková přiznání politiků. "Přísná majetková přiznání by politici měli podávat už v době, kdy vstupují do politiky," řekl Čunek.
Média a realita
Podle vyjádření politiků se zdá, že novela by měla být schválena.
Michal Štička z nevládní organizace Transparency International však tvrdí, že v médiích se sice politici zasazují o přísné zákony, které by omezovaly možnost politické korupce, málokterý zákon však skutečně schválí. "Ve Sněmovně pak politici prosazují něco zcela jiného, než o čem mluví v médiích," kritizuje Štička.
Štička zdůraznil, že Česko patří mezi nejzkorumpovanější země v Evropě. Problémem je podle něj právě takzvaná velká, tedy politická korupce.