Český pracovní trh láká cizince. Jsme pro ně atraktivní zemí, říká průzkum

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
13. 12. 2018 11:54
Do České republiky přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Studie zjistila, co je k nám láká.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Česko je v regionu střední a východní Evropy druhou nejatraktivnější zemí z pohledu migrace pracovních sil. Vyplývá to z letošní studie Central and Eastern Europe Prosperity Report, kterou vypracoval britský Legatum Institute s podporou Erste Group. Ta je mateřskou bankovní skupinou České spořitelny.

Celkem do Česka mezi roky 2000 a 2015 přišlo o 3,5 procenta více lidí, než kolik jich ze země odešlo. Atraktivnější pracovní trh nabídlo ve středoevropském regionu už jen Rakousko. Zahraniční pracovníky lákalo ještě Maďarsko, Slovinsko a Slovensko. Ze zemí, které v tomto období rozšířily Evropskou unii, bylo Česko z pohledu migrace pracovních sil nejúspěšnější.

Průzkum zjistil i to, proč u nás chtějí cizinci pracovat. Jsou tu především spokojeni s celkovým životním standardem - snadno si dokáží sehnat bydlení, oceňují vysokou úroveň veřejných služeb včetně hromadné dopravy a líbí se jim česká kultura.

Z pohledu výše mezd zaujímá Česko čtvrté místo v regionu. Spokojenější se svým finančním ohodnocením jsou cizinci v Rakousku, Slovinsku a v Litvě.

Hledáme v univerzitních městech a na sociálních sítích

Že o cizince není na našem pracovním trhu nouze, potvrzuje vedení pražské pobočky naftařské firmy ExxonMobil. V jejím pracovním týmu tvoří cizinci z různých zemí světa více než polovinu z 1200 zaměstnanců. Pracují ve všech divizích, například v obchodu se surovinami pro chemický a potravinářský průmysl, v odděleních s pohonnými hmotami a mazivy. Starají se také o nábor pracovníků pro celou Evropu nebo o péči o zákazníky na celém světě.

"Zatímco v Česku se poslední roky pohybuje nezaměstnanost na minimech, v jižní Evropě je bez práce podle dat Eurostatu i pětina obyvatel. Stěhování za prací je řešením. A nesmíme pominout, že Praha je pro mladé lidi toužící cestovat lákavou destinací," říká Martina Slabá z ExxonMobilu.

Firma hledá nové kolegy ze zahraničí na pracovních veletrzích v univerzitních městech nebo prostřednictvím doporučení stávajících zaměstnanců. "Vystavujeme otevřené pozice na evropských pracovních portálech a na internetových stránkách kariérních center zacílených univerzit. Využíváme také sociální sítě a spolupracujeme též s agenturami, které mají zastoupení v zahraničí," doplňuje Martina Slabá. 

Cizinci chválí v Praze zejména systém městské hromadné dopravy, obdivují krásy města a množství hradů a zámků v celé zemi. Ostatním by doporučovali před nastěhováním do Česka aspoň malý náskok ve znalosti češtiny. Bez ní je to prý těžké, zejména na úřadech a v obchodech.

S náborem cizinců pro české firmy má zkušenosti i personální společnost JobConnector. "Hlavním motivem pro nábor cizinců je samozřejmě nedostatek pracovní síly a vzhledem k minimální nezaměstnanosti je nutnost náboru v zahraničí doslova urgentní," říká personalista Tomáš Surka.

Nejvíce zkušeností má personální agentura s pracovníky z Ukrajiny. "Ti sem jezdí rádi, většinou tu mají známé nebo příbuzné, jejich aklimatizace je tak výrazně jednodušší," dodává Tomáš Surka. Naše země je pro ně podle něj atraktivní díky velkému množství pracovních příležitostí i rychle rostoucím mzdám. Ukrajinci pracují nejčastěji jako operátoři výroby nebo vykonávají odborné manuální práce, po nichž je největší hlad.

Jak nalákat Čechy zpět do země?

Studie Prosperity Report upozorňuje ovšem i na nebezpečí, které středoevropskému pracovnímu trhu poslední roky hrozí, a to je odliv mozků do zahraničí. "Ti nejlepší a nejbystřejší příliš často odcházejí, ať již kvůli zpomalujícím ekonomikám jejich zemí, nebo kvůli lákavějším příležitostem v zahraničí," konstatuje studie.

Česko i ostatní země v regionu musí podle analytiků Legatum Institute vytvořit mladým lidem podmínky, které ke své práci očekávají. Práce jim musí dávat smysl a musí jim nechávat prostor i na osobní život. Slovensko a Polsko se už snaží přilákat zpět do země kvalifikované pracovníky, kteří se v minulosti vydali do zahraničí za lepšími podmínkami. A jejich programy mají výsledky.

Slovenská vláda už v roce 2015 schválila program poskytování dotací pro mladé odborníky, kteří absolvovali studium v zahraničí, a také pro experty, kteří alespoň deset let pracují v cizině. Mladí odborníci mohou dostat pobídky do 10 tisíc eur (253 tisíc korun) a experti až 50 tisíc eur (1,27 milionu korun), pokud se přestěhují do vlasti a nastoupí do zaměstnání ve veřejném sektoru.

Další úspěch Česka bude podle autorů studie záviset i na tom, jak se dokáže vypořádat se svými největšími slabinami. Těmi jsou zejména zdlouhavý proces při zakládání obchodních společností a také nižší transparentnost v rozhodování ve veřejném sektoru.

"Způsob, jakým se migranti budou integrovat do stávajících kultur, jaké pracovní pozice budou vykonávat a kdy odejdou domů, jsou zásadními otázkami, které budou řešit jak politici, tak občané," uvádí Prosperity Report.

Celkově zaujímá Česká republika z hlediska prosperity 26. místo mezi 149 zeměmi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy