Rodičovský příspěvek se mění. Víte, jak ho čerpat, abyste zbytečně nepřišli o peníze?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 15. 12. 2018 14:54
O rodičovském příspěvku se aktuálně hodně mluví. Vláda ho totiž chce po letech opět zvýšit. Koaliční dohoda zatím zní, že rodiče dostanou navíc 80 tisíc korun, a to od ledna 2020. Do té doby platí současná podoba příspěvku, která ovšem doznala i v letošním roce určitých změn. Víte, jak si příspěvek nastavit tak, abyste netratili?
Vláda odmítá návrh zvýšit mateřskou pro ženy s vyšším platem.
Vláda odmítá návrh zvýšit mateřskou pro ženy s vyšším platem. | Foto: iStock

Kolik a na jak dlouho

Rodičovský příspěvek činí v současnosti 220 tisíc korun na jedno dítě. Na tyto peníze má nárok každý rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Tak je to uvedeno v příručce úřadu práce, který příspěvek vyplácí. Pokud se dětí narodí více, dostanou rodiče příspěvek 330 tisíc korun.

  • Peníze nelze vybrat jednorázově. Suma se rozpočítává na měsíční částky, a to maximálně do čtyř let věku dítěte, tedy až na 48 výplat. To pak odpovídá měsíční částce cca 4 580 korun. O délce a výši příspěvku si rodiče z velké části rozhodují sami.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy