Nejsou lidi? Zvyšte mzdy, přestaňte hledat supermany a přidejte benefity, radí experti

Iva Špačková Iva Špačková
12. 4. 2018 7:04
Projděte si, jaké pracovníky právě nejvíc hledá osm základních oborů hospodářství a co jim musí nabídnout.

Situace na pracovním trhu

Foto: Jan Langer

Trh práce se ocitl na svém dně. Ukázal to průzkum, který v tuzemských regionech provedla náborová firma Grafton Recruitment v letošním roce. Na úřadech práce je registrováno přes 260 tisíc uchazečů o zaměstnání, ale současně i 250 tisíc volných pracovních míst. Poptávka se očividně nemůže setkat s nabídkou. Firmy, které mají největší potíže se sháněním nových lidí, tak musí přehodnotit své náborové zvyklosti.

"Zaměstnavatelé, kteří dosud nepřistoupili k plošnému navýšení mezd, tak budou muset učinit a dorovnat je na úroveň regionálních konkurentů, jinak neobstojí. Nepomůže ani nábor pracovníků ze zahraničí, který se rozmáhá v celé řadě oborů," říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment. Firmy jako Lidl nebo Škoda Auto pojaly růst mezd jako součást konkurenčního boje, díky němuž se snaží na nedostatkovém trhu práce získat ty nejlepší zaměstnance.

Společnosti také musí snížit své požadavky na to, co má nový zaměstnance umět. "Společnosti začínají chápat, že supermani došli. Personalisté tak musí být více otevřeni tomu, co uchazeči požadují, aby je dokázali nalákat," vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka Graftonu. Podle ní se to personalisté naučili u "ajťáků", kde trpěli jejich nedostatkem už před pěti lety, v ostatních oborech to však teprve objevují.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy