České aerolinie spadly kvůli drahým palivům do ztráty

Tereza Holanová Tereza Holanová
27. 6. 2012 15:27
Kromě toho společnost zaplatila téměř miliardu korun za pořízení letadel
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České aerolinie skončily v loňském roce ve ztrátě. Ta činila před zdaněním 241 milionů korun. Do červených čísel se státní dopravce dostal hlavně kvůli vysokým cenám pohonných hmot, kromě toho musel zaplatit letadla, která si v minulosti objednal na leasing.

Na pořízení paliva skupina vynaložila bezmála o čtyřicet procent více než o rok dříve, a to i přesto, že se pohyb letadel snížil téměř o pětinu.

Investice do dopravních prostředků činila podle tiskové zprávy firmy téměř miliardu korun. Na tyto splátky ČSA zčásti použily i peníze, které získaly převedením svých dcer Czech Airlines Handling, CSA Services a HOLIDAYS Czech Airlines do Českého aeroholdingu.

Jak zástupci ČSA připomínají, rok 2011 byl druhým rokem tříletého restrukturalizačního plánu. Během toho se společnost snaží změnit model své dopravní sítě a ušetřit - například náklady na personál loni klesly o třetinu.

"V loňských hospodářských výsledcích se ještě bohužel nestihly naplno projevit strukturální změny dopravní sítě, a to ani ve výnosové, ani nákladové stránce," doplňuje prezident ČSA Philippe Moreels. V roce 2010 vykázaly aerolinky zisk, který přesáhl 76 milionů Kč.

ČSA a Etihad spolu létají z Abú Dhabí do Prahy:

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy