Česká ekonomika se vyhnula recesi, zjistili analytici

ČTK Tereza Holanová ČTK, Tereza Holanová
6. 4. 2012 14:14
Výsledek ještě není konečný, ale zřejmě bude lepší, než se čekalo
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká ekonomika se vyhnula recesi, shodují se analytici. Nesplnila totiž podle nich předpoklad, že hrubý domácí produkt musí alespoň dvě čtvrtletí po sobě klesat. Vyplývá to z pátečních údajů o zahraničním obchodě, tvrdí odborníci.

Podle dosavadních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přitom jak ve třetím, tak ve čtvrtém kvartále minulého roku klesl český hrubý domácí produkt (HDP) o 0,1 procenta.

Analytici se ale odvolávají na to, že ČSÚ mezitím výsledky obchodu za poslední tři měsíce posledního roku zrevidoval a že konečný přebytek byl nakonec o 5,7 miliardy korun lepší než původně.

"Existuje proto předpoklad, že česká ekonomika nevykázala za čtvrté čtvrtletí meziroční pokles a nenachází se tedy v recesi," říká ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podobný názor zastává také analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

"Pokud by se neměnily ostatní složky HDP, znamenalo by to revizi HDP o 0,6 procenta nahoru a česká ekonomika by nebyla v mírné recesi, ale naopak mírně rostla," upozorňuje i hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Táhnou nás stále automobilky

Situace je pozitivní i podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové. "Ekonomika se nadále zdráhá upadnout do recese," uvedla po zveřejnění pátečních výsledků.

Podle Šichtařové se český trh drží především díky německé poptávce, kam směřuje podstatná část českého exportu. Vývoz k našemu západnímu sousedovi se meziročně zvýšil o 11,3 procenta.

Pozitivní byly i celkové výsledky únorového obchodu se zahraničím. Přebytek činil 28,7 miliardy korun, což je téměř o třetinu více, než ekonomové odhadovali. Vývoz přitom meziročně vzrostl o 15,2 procenta, zatímco dovoz si připsal jen 8,8 procenta.

Automobilky a zahraniční poptávka se podílely na lepším výsledku také v oblasti průmyslové výroby. Nové zakázky totiž naši výrobci automobilů uzavírali především u německých firem.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy