Brno - Ztráty českých leteckých společností a cestovních kanceláří, které způsobuje situace Egyptě, rychle rostou.
Aerolinky už potvrdily ztrátu kolem 100 milionů korun, cestovní kanceláře zatím prodělaly 50 milionů korun. "Ztráty však budou narůstat i v následujících měsících, i kdyby se situace uklidnila. Získat důvěru turistů bude trvat delší dobu," uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Egypt navštíví ročně 170 tisic českých turistů a je sedmou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací.
Letadla letí do Egypta
Do konce tohoto týdne poletí pro české turisty do egyptských letovisek šest charterových letadel, z toho pět zajistí letecká společnost Travel service a jedno ČSA, většina letů směřuje do Hurghady.
Pro leteckou společnost Travel service, s níž spolupracuje například největší česká CK Exim tours, dále Čedok, Firo, Fischer a další, to budou poslední lety, cestovní kanceláře zájezdy do Egypta až do poloviny února zrušily.
Situace v Egyptě navíc může mít vliv na ceny zájezdů, může zdražit cesty i do jiných lokalit.
"Náklady za zrušené zájezdy v nadcházejících dvou týdnech půjdou do milionů, ale rozhodli jsme se raději vyjít vstříc klientům a nežádat po nich stornopoplatky. Egypt je přitom stále populárnější, a pokud by nastal výpadek na celou letní sezonu, byl by problém, kam klienty původně mířící do Egypta umístit," uvedl Dan Plovajko z cestovní kanceláře Fischer.
Egypt navštěvuje ročně 13 milionů zahraničních turistů z celého světa.
Dražší zájezdy
"Více než polovina z tohoto počtu jsou Evropané a lze tedy předpokládat, že v případě pokračujících problémů tito turisté zvolí na léto některou jinou středomořskou destinaci, jedná se především o Portugalsko, Španělsko, Itálii, Chorvatsko, Řecko a Turecko," uvedl Okamura.
Podle něj by se tak situace dotkla třeba nabídky zájezdů na Last minute, nasmlouvané kapacity cestovních kanceláří pro letošní rok s krizí v Egyptě nepočítaly. "Last minute také nebudou v tom případě letos výrazně levné," uvedl Okamura.