Egypťané vyrazili na "milionový pochod", v ulicích Káhiry je plno

Egypťané vyrazili na "milionový pochod", v ulicích Káhiry je plno
Většina protestujících zamířila na náměstí Tahrír, tedy náměstí Osvobození, které bylo i v předchozích sedmi dnech hlavním dějištěm demonstrací.
Protesty a střety s policií si podle OSN vyžádaly možná až 300 životů, více než 3000 bylo zraněno a další stovky byly zatčeny.
Protestující muži, ženy a děti, jejichž počet korespondent BBC označil za největší v moderní egyptské historii, skandují slogany proti režimu a Mubarakovi.
Demonstrují i příznivci egyptského prezidenta, v Káhiře se jich dnes podle agentury DPA sešlo asi 2000. Ke střetům mezi skupinami protestujících zatím nedochází.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
1. 2. 2011 16:40

Káhira - V ulicích Káhiry se od úterního odpoledne shromáždilo přes 200 tisíc lidí, aby se zúčastnili takzvaného "milionového pochodu". Jeho cílem je svržení vlády prezidenta Husního Mubaraka. Podle agenturních zpráv blokují egyptské úřady silnice vedoucí do hlavního města. V celém Egyptě byla zastavena veškerá meziměstská autobusová a železniční doprava. Opoziční předák Muhammad Baradej prohlásil, že prezident se musí do pátku vzdát úřadu. Dokud neodstoupí, nebude prý možné zahájit dialog.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 13 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy