* Nové: přesná částka, kterou Brusel uvolní na pomoc farmářům
Brusel - Evropští farmáři dostanou od Evropské unie dotaci na mléko ve výši 280 milionů eur, tedy v přepočtu přes sedm miliard korun. Novinářům to řekla po zasedání ministrů zemědělství Evropské unie v Lucemburku eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová. Unie tak finančně podpoří 21 členských států, které ji o pomoc požádaly. Mezi ně patří i Česká republika.
"Pro farmáře mám 280 milionů eur. Nemám konto ve Švýcarsku, abych jim mohla dát víc," okomentovala výši dotace eurokomisařka. Podle ní je dobré, že výkupní ceny mléka v evropských zemích pomalu stoupají. V Česku se však ceny mléka na rozdíl od některých členských států nijak výrazně nepohnuly.
Farmáři v Česku to mají ale o to složitější, že nedostávají finanční podporu na národní úrovni, jako to funguje v jiných zemích. Podle náměstka českého ministra zemědělství Stanislava Kozáka tak Česká republika nebude od zemědělců vykupovat kvóty na mléko, které mají produkci mléka regulovat, a to ani v případě, že se na tom dnes dohodou evropští komisaři. Podle Kozáka nemá Česko v rozpočtu dost peněz, aby mohlo toto opatření realizovat.
Český nesouhlas
Fischerova vláda navíc nesouhlasí s návrhem na výkup kvót, který by Evropská komise představila. "Tak jak je návrh ustaven, tak se nejedná o skutečný odkup, ale de facto o vyplacení peněz za roční odložení těchto kvót, protože v příštím roce je může stát opět rozdělit zemědělcům. My máme zájem na odkupu kvót, ale na skutečném odkupu kvót za prostředky Evropské komise," uvedl pro ČTK Kozák. Čeští farmáři nezvládají vyčerpat ani současné kvóty na mléko, které jim Unie stanovila. K jejich naplnění jim chybí přibližně 4,5 procenta. Výkup kvót tak situaci českých farmářů nijak neřeší.
Kvůli nízkým výkupním cenám snižují čeští zemědělci stavy svých dojnic. Buď stáda prodávají do Rakouska či Nizozemí, nebo skot posílají na porážku. Produkovat mléko se totiž vůbec nevyplatí, farmáři na každý litr mléka doplácejí dvě koruny. Krize ale nezasáhla jen Česko, podobná situace je i v ostatních zemích Evropské unie. Většina členských států vyrobí větší množství mléka, než je schopna spotřebovat. Výroba je ale tak nákladná, že prodej mléka do zahraničí je téměř nemožný.