Apple lituje a Foxconn zvyšuje kvůli sebevraždám platy

Tomáš Fránek
2. 6. 2010 10:46
Sebevraždy donutily zvýšit Foxconn platy až o třetinu
Foto: Reuters

Peking -  Dělníci pracující pro společnost Foxconn v Číně budou brát výrazně vyšší platy.

Společnost, která působí také v Česku a na Slovensku, se totiž po sérii jedenácti sebevražd rozhodla svým dělníkům přidat. Podle agentury Bloomberg se lidem zvýši mzda z asi 900 juanů na 1200 juanů.

Nad sebevraždami lidi v čínské areálu firmy, kde pracuje až čtyři sta tisíc lidí, už projevil šéf společnosti Apple Steve Jobs. Pro Apple Foxconn vyrábí iPody a i Phony.

„Je to velmi frustrující," uvedl Jobs.

Apple společně s dalšími americkými firmami jako je například Hewlett-Packard chce prověřit okolnosti sebevražd u svého hlavního dodavatele dílů.

Příslib amerických firem okolnosti sebevražd objasnit by mohl vnést větší jasno do toho, jak funguje komplex, jehož strukturu lze podle deníku The Wall Street Journal považovat za dost tajnůstkářskou.

Firma je největším výrobcem elektrotechniky na světě, vyrábí elektroniku pro světové značky jako Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. Zaměstnává přes půl milionu lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy