Detroit - Americké automobilky General Motors a Chrysler chtějí další výraznou pomoc od státu. Chtějí od vlády téměř 22 miliard dolarů (515 miliard korun).
Automobilky už přitom získaly vládní úvěry v celkové hodnotě 17,4 miliardy dolarů. Automobilky dnes představily svoje plány na záchranu, podle agentury Reuters počítají se zrušením 47 000 pracovních míst v GM a 3000 míst v Chrysleru.
"Prezidentův tým tyto zprávy v příštích dnech pozorně prozkoumá," uvedl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. GM již od vlády obdržela 13,4 miliardy dolarů a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Chrysler dosud získal čtyři miliardy dolarů a chce dalších pět miliard.
Vedení GM podle serveru forbes.com ujišťuje, že se bude vážně zabývat otázkou, zda odprodá, zruší či omezí výrobu takových značek jako Hummer, Saab, Pontiac a Saturn.
GM zvažuje také, že uzavře nebo odprodá až čtyři své evropské závody. Podle agentury Automotive News Europe je v ohrožení belgická divize Opelu v Antverpách, německé Bochumi a v britském Lutonu (značka Vauxhall). Továrna ve východoněmeckém Eisenachu by pak mohla být na prodej. V sázce je ještě osud závodu GM ve švédském Trollhaettanu, sdělil agentuře Bloomberg nejmenovaný zdroj.
Automobilky se potýkají s výrazným poklesem odbytu. Prodej osobních aut v USA se v lednu propadl o 37 procent na 656 976 vozů.