Aerolinky vydělají o 6 miliard víc. Kromě evropských

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 9. 2010 12:01
Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu vylepšila výhled zisků pro letošní rok.
Světovým aerolinkám se daří nadmíru dobře, jen ty evropské letos nejspíš prodělají.
Světovým aerolinkám se daří nadmíru dobře, jen ty evropské letos nejspíš prodělají. | Foto: Reuters

Singapur - O více než šest miliard dolarů vylepšila letošní výhled pro světové aerolinky Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA).

Asociace, která sdružuje 240 leteckých společností zajišťujících 94 procent veškeré mezinárodní vzdušné přepravy, teď předpovídá, že čistý zisk světových aerolinek dosáhne 8,9 miliard dolarů, zatímco ještě v červnu odhadovala letošní zisk na pouhé 2,5 miliardy.

"Oživení průmyslu bylo silnější a rychlejší než kdokoliv odhadoval. Zisk 8,9 miliardy dolarů, který předpokládáme pro letošek, začne nahrazovat téměř 50 miliard dolarů ztráty v předchozím desetiletí," uvedl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

Růst nemusí být trvalý

Zároveň však upozornil, že je neustále třeba zůstat nohama na zemi, protože nikdo neví, jak dlouho bude růst trvat. I proto je asociace opatrná s předpovědí na příští rok, kdy odhaduje zisk světových aerolinek na 5,3 miliardy.

Mezi jednotlivými oblastmi, do kterých IATA dělí svět, zůstává ve výhledu jediná Evropa v červených číslech. Odhad ztráty ale také asociace zmírnila na 1,3 miliardy dolarů oproti dosavadnímu odhadu 2,8 miliardy.

Na vině je podle zprávy asociace trvající oslabení ekonomiky a váhavá spotřebitelská poptávka, která drží při zemi zájem o letenky. Kromě toho musí dohnat ztráty, které vznikly v dubnu, při týdenní odstávce evropských letišť kvůli oblaku sopečného prachu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy