Aerolinky vydělají o 6 miliard víc. Kromě evropských

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 9. 2010 12:01
Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu vylepšila výhled zisků pro letošní rok.
Světovým aerolinkám se daří nadmíru dobře, jen ty evropské letos nejspíš prodělají.
Světovým aerolinkám se daří nadmíru dobře, jen ty evropské letos nejspíš prodělají. | Foto: Reuters

Singapur - O více než šest miliard dolarů vylepšila letošní výhled pro světové aerolinky Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA).

Asociace, která sdružuje 240 leteckých společností zajišťujících 94 procent veškeré mezinárodní vzdušné přepravy, teď předpovídá, že čistý zisk světových aerolinek dosáhne 8,9 miliard dolarů, zatímco ještě v červnu odhadovala letošní zisk na pouhé 2,5 miliardy.

"Oživení průmyslu bylo silnější a rychlejší než kdokoliv odhadoval. Zisk 8,9 miliardy dolarů, který předpokládáme pro letošek, začne nahrazovat téměř 50 miliard dolarů ztráty v předchozím desetiletí," uvedl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

Růst nemusí být trvalý

Zároveň však upozornil, že je neustále třeba zůstat nohama na zemi, protože nikdo neví, jak dlouho bude růst trvat. I proto je asociace opatrná s předpovědí na příští rok, kdy odhaduje zisk světových aerolinek na 5,3 miliardy.

Mezi jednotlivými oblastmi, do kterých IATA dělí svět, zůstává ve výhledu jediná Evropa v červených číslech. Odhad ztráty ale také asociace zmírnila na 1,3 miliardy dolarů oproti dosavadnímu odhadu 2,8 miliardy.

Na vině je podle zprávy asociace trvající oslabení ekonomiky a váhavá spotřebitelská poptávka, která drží při zemi zájem o letenky. Kromě toho musí dohnat ztráty, které vznikly v dubnu, při týdenní odstávce evropských letišť kvůli oblaku sopečného prachu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Perušič se Schweinerem jsou na písku v Mexiku ve čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem se probojovali na čtyřhvězdičkovém turnaji Světového okruhu v Cancúnu do čtvrtfinále. Češi, kteří v březnu ovládli akci stejné kategorie v Dauhá, v play off dvakrát vyhráli a skončí nejhůře na děleném pátém místě.

Perušič se Schweinerem začali na písku v Mexiku porážkou, ale klíčový duel ve skupině proti domácí dvojici Rodolfo Ontiveros, Juan Virgen po odvrácení šesti mečbolů vyhráli a následně v play off vyřadili Nikitu Ljamina s Tarasem Myskivem z Ruska i americký pár Tri Bourne, Trevor Crabb. S ruskými soupeři sehráli další třísetovou bitvu, přičemž rozhodující sadu zvládli 15:9, hráče z USA poté zdolali 21:18 a 21:12.

Dnes večer (od 21:00 SELČ) se o postup do semifinále utkají české jedničky s další dvojicí z Ruska Ilja Lešukov, Konstantin Semjonov, vicemistrům Evropy z roku 2019. O další krok se tak Perušič se Schweinerem přiblížili účasti na olympijských hrách v Tokiu.

V Cancúnu se následně uskuteční ještě další dva turnaje Světového okruhu, předposlední ze sedmí dílů se bude od 2. června hrát v Ostravě.

před 38 minutami

EU připisuje Rusku odpovědnost za stav Navalného, žádá jeho okamžité propuštění

Evropská unie připisuje odpovědnost za zhoršující se zdraví vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného ruským úřadům a vyzývá k jeho okamžitému propuštění. Před začátkem pondělního jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři se podle něj budou kromě vážného stavu Navalného věnovat také vyostřené situaci na východě Ukrajiny a vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Některé země v čele s Polskem navrhují kvůli Ukrajině a Navalnému rozšířit protiruské sankce, iniciativa však nemá jednoznačnou podporu všech států.

"Naše žádost nebyla vyslyšena a nyní se situace zhoršila. Připisujeme odpovědnost za zdraví pana Navalného ruským úřadům," prohlásil Borrell s odkazem na opakovanou výzvu unijních zemí k propuštění nejznámějšího ruského kritika Kremlu. K tomu naposledy v neděli večer vyzvala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dala najevo vážné obavy o Navalného zdraví. Spolupracovníci vězněného politika v dopise lídrům unijních zemí upozornili, že pokud se situace nezmění, může být Navalnyj v ohrožení života a bude potřebovat intenzivní péči. Moskva tvrdí, že jej ve vězení zemřít nenechá, podle kritiků mu však dostatečnou zdravotní péči neposkytuje,

Podle diplomatů nicméně není pravděpodobné, že by se ministři shodli na rázném společném postupu v podobě sankcí. Některé země v čele s Německem chtějí zatím dát přednost diplomatickému přístupu a vyčkat na vývoj situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy