Aerolinky vydělají o 6 miliard víc. Kromě evropských

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 9. 2010 12:01
Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu vylepšila výhled zisků pro letošní rok.
Světovým aerolinkám se daří nadmíru dobře, jen ty evropské letos nejspíš prodělají.
Světovým aerolinkám se daří nadmíru dobře, jen ty evropské letos nejspíš prodělají. | Foto: Reuters

Singapur - O více než šest miliard dolarů vylepšila letošní výhled pro světové aerolinky Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA).

Asociace, která sdružuje 240 leteckých společností zajišťujících 94 procent veškeré mezinárodní vzdušné přepravy, teď předpovídá, že čistý zisk světových aerolinek dosáhne 8,9 miliard dolarů, zatímco ještě v červnu odhadovala letošní zisk na pouhé 2,5 miliardy.

"Oživení průmyslu bylo silnější a rychlejší než kdokoliv odhadoval. Zisk 8,9 miliardy dolarů, který předpokládáme pro letošek, začne nahrazovat téměř 50 miliard dolarů ztráty v předchozím desetiletí," uvedl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

Růst nemusí být trvalý

Zároveň však upozornil, že je neustále třeba zůstat nohama na zemi, protože nikdo neví, jak dlouho bude růst trvat. I proto je asociace opatrná s předpovědí na příští rok, kdy odhaduje zisk světových aerolinek na 5,3 miliardy.

Mezi jednotlivými oblastmi, do kterých IATA dělí svět, zůstává ve výhledu jediná Evropa v červených číslech. Odhad ztráty ale také asociace zmírnila na 1,3 miliardy dolarů oproti dosavadnímu odhadu 2,8 miliardy.

Na vině je podle zprávy asociace trvající oslabení ekonomiky a váhavá spotřebitelská poptávka, která drží při zemi zájem o letenky. Kromě toho musí dohnat ztráty, které vznikly v dubnu, při týdenní odstávce evropských letišť kvůli oblaku sopečného prachu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy