Praha - Za dva roky přiznalo 150 tisíc lidí z celého světa softwarovému gigantu Microsoft, že si nevědomky nainstalovali pirátskou verzi jeho programů. Znamená to zdvojnásobení počtu případů. Sto trestních řízení proti prodejcům ukradeného softwaru vede Microsoft i v České republice.
Společnost dnes oznámila, že zahajuje iniciativu Customer Action Day. Ta zdůrazňuje roli, kterou při odhalování těchto zločinů hrají sami uživatelé. Ti se často stanou sami obětí podvodu, kdy jim například firma dodá falešný software spolu s nově zakoupeným počítačem.
Právě takový případ řešili policisté díky podnětu od klienta na Uherskohradišťsku. Záležitost skončila mimosoudní dohodou o náhradě škody, protože firma, která nelegální kopie programů dodávala, patří k partnerům Microsoftu. I tak mu musí uhradit škodu ve výši několika stovek tisíc korun.
To, že mají v počítači nelegální program, většinou uživatelé zjistí tehdy, když si chtějí nainstalovat některý z doplňků určených pro Windows. To totiž vyžaduje ověření pravosti původního softwaru.
„Obyčejný zákazník na první pohled u padělků často nepozná, že nejde o originální software. Stejně tak je obtížné zjistit, že počítač s předinstalovaným softwarem neobsahuje platné licence, ale že podvodníci přelepili identifikační štítky ze starších vyřazených počítačů," uvedla mluvčí české pobočky Microsfotu Markéta Kuklová.